17 marca w Jowisza uderzyło niezidentyfikowane ciało - najprawdopodobniej kometa bądź asteroida. Na szczęście, zdarzenie udało się zarejestrować w formie filmu.

Astronomowie uchwycili na wideo dowód kolizji, która nastąpiła między Jowiszem, a niewielkim ciałem niebieskim – najprawdopodobniej kometą bądź asteroidą. Chociaż zobaczymy tu jedynie mały rozbłysk światła, w rzeczywistości wybuch był wyjątkowo silny.

Jak podają źródła, zderzenie miało miejsce 17 marca bieżącego roku, ale tę informację potwierdzono dopiero w tym tygodniu. Austriacki astronom amator wykorzystał 20-centymetrowy teleskop do zarejestrowania niespodziewanego zajścia, ale początkowo uważano, że wybuch widoczny na filmie był jedynie wizualnym artefaktem.Niemniej jednak, w tym samym czasie wykonano wideo za pomocą 28-centymetrowego teleskopu w Irlandii i to właśnie dzięki niemu potwierdzono, że w Jowisza rzeczywiście uderzyła skała pochodząca z kosmosu.Asteroida, bądź kometa, najprawdopodobniej nie należała do największych i miała miej niż kilkaset metrów średnicy. Jednak w przypadku takich wydarzeń to nie rozmiar obiektu się liczy. Jowisz ma ogromną masę i dlatego ciało musiało niezwykle przyspieszać, gdy się do niego zbliżało, tym samym uwalniając wielkie ilości energii kinetycznej przy uderzeniu.

Nie po raz pierwszy dostrzegliśmy zderzenie Jowisza z mniejszym kosmicznym obiektem. W 1994 w gazowego giganta trafiły fragmenty komety Shoemaker-Levy 9, a podobne zdarzenia miały miejsce w 2010 oraz 2012 roku.


Źródło: www.conowego.pl

Nauka

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!