Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Biblioteka Pedagogiczna w Opolu Lubelskim trafi pod skrzydła gminy

Agnieszka Ciekot
Biblioteka Pedagogiczna w Opolu Lubelskim trafi pod gminne skrzydła.
Biblioteka Pedagogiczna w Opolu Lubelskim trafi pod gminne skrzydła. AC
Ważą się losy filii biblioteki pedagogicznej w Opolu Lubelskim. Od września ma ją przejąć gmina Opole Lubelskie. – Robimy to, aby zapobiec likwidacji jedynej w powiecie biblioteki z której korzystają nauczyciele i studenci – mówią władze Opola Lub.

O sprawie pisaliśmy kilka miesięcy temu. W ostatnim czasie temat powrócił, a to za sprawą podjętej przez Sejmik Województwa Lubelskiego uchwały o zamiarze likwidacji 11 filii Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Lublinie i rozmów jakie władze województwa zaczęły prowadzić ze starostami i burmistrzami miast w których znajdują się placówki.

Ponieważ starosta opolski nie był zainteresowany przejęciem biblioteki pedagogicznej w Opolu Lubelskim, dlatego na ratunek postanowił przyjść burmistrz, któremu trudno było sobie wyobrazić, żeby powiatowym mieście i na terenie powiatu nie istniała biblioteka pedagogiczna. – Nasza decyzja o przejęciu tej filii to przejaw głębokiej troski i odpowiedzialności o szeroko rozumianą oświatę – mówi Dariusz Wróbel, burmistrz Opola Lub.

Burmistrz i marszałek przygotowali już wstępne porumienienie o przejęciu przez gminę prowadzenia filii biblioteki w Opolu Lubelskim – Porozumienie zawieramy na dwa lata. Zobowiązujemy się w nim do utrzymania dotychczasowego poziomu zatrudnienia (red. 2 osób) i księgozbioru – zapowiada Piotr Szczucki, zastępca burmistrza Opola Lubelskiego. – Ale póki co nie zostało ono podpisane – zaznacza.

Jak się okazuje gmina może liczyć na wsparcie samorządu województwa. - Doskonale zdajemy sobie sprawę z dodatkowych kosztów, jakie gminy i powiaty będą ponosiły z tytułu przejęcia filii bibliotek, dlatego też już na czerwcowej sesji Sejmiku staną uchwały dotyczące udzielenia pomocy finansowej wszystkim jednostkom, które przejmują filie. Zaś zmiana właściciela nastąpi z dniem 1 września br. – zapowiada Beata Górka, rzecznik prasowy marszałka województwa lubelskiego. Rocznie do budżetu gminy Opole Lubelskie ma trafiać 120 tys. zł. - Wysokość dotacji jest tak skalkulowana, by wystarczyło środków na pokrycie wynagrodzeń dla przejmowanych pracowników, a także na zakup nowości wydawniczych – tłumaczy.

Samorząd województwa wierzy, że lokalne samorządy będą lepszymi gospodarzami. - I wykorzystają potencjał naszych filii do zbudowania lepszego i znacznie bardziej atrakcyjnego i nowoczesnego modelu usług bibliotecznych dla swoich mieszkańców, w tym również nauczycieli – przyznaje rzeczniczka marszałka województwa lubelskiego.

Zobacz, kto przejmie pozostałe filie Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Lublinie: Bełżyce (miasto), Bychawa (miasto), Opole Lubelskie (miasto), Radzyń Podlaski (miasto), Włodawa (miasto), Ryki (powiat), Lubartów (powiat), Puławy (powiat) i Kraśnik (powiat). W Tomaszowie Lubelskim i Janowie Lubelskim zarówno powiat jak i gmina nie są zainteresowane przejęciem filii.


Czytaj Kronikę policyjną Lubelszczyzny
Czytaj nasz luźny serwis - Z przymrużeniem oka

Najświeższe wiadomości z Twojego miasta prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
Prześlij nam swój artykuł lub swoje zdjęcia. Nie masz konta? Zarejestruj się!
Masz firmę? Dodaj ją za darmo do Katalogu Firm.
Organizujesz imprezę? Poinformuj nas!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na opolelubelskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto