Centrum Ekspedycyjno-Rozdzielcze Poczty Polskiej na lubelskim Felinie zacznie funkcjonować w poniedziałek. Przeprowadzka z ul. Pocztowej potrwa cały weekend.

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij
- To spore logistyczne przedsięwzięcie - mówi Elżbieta Mroczkowska, rzeczniczka poczty na Lubelszczyźnie.

Centrum ma 1,7 hektara powierzchni. To jedyny taki obiekt po prawej stronie Wisły, który będzie obsługiwać całą wschodnią Polskę. W przyszłym roku przejmie m.in. zadania rozdzielni w Puławach.

Placówka ma być nowoczesna i w pełni zautomatyzowana. Sortowanie paczek i listów będzie się odbywać za pomocą specjalistycznych maszyn, nie jak dziś - ręcznie. Pocztowcy przekonują, że dzięki temu wszystko będzie przebiegać sprawniej, a przesyłki szybciej trafią do adresatów. Nie stanie się tak jednak od razu.

- Nasza centrala nie rozstrzygnęła jeszcze przetargów na maszyny. Trudno na razie określić, jak długo trzeba będzie na nie poczekać - tłumaczy Elżbieta Mroczkowska.

Mimo to uruchomienie centrum ma zlikwidować jeden z głównych kłopotów rozdzielni przy ul. Pocztowej. - W godzinach wieczornych na znajdujące się tam ciasne podwórko po przesyłki przyjeżdżało nawet dziesięć tirów. Bardzo trudnym zadaniem było ich poruszanie się w tym miejscu. Teraz ten problem zniknie - wyjaśnia rzecznik Mroczkowska.

W centrum na Felinie zatrudnionych będzie 500-600 osób - dotychczasowych pracowników poczty. Oprócz rozdzielni działać tam będzie także pocztowe Centrum Infrastruktury.

Cała inwestycja kosztowała 120 mln zł, kolejne 80 mln zł pochłonie zakup maszyn. Lubelskie centrum będzie jednym z ośmiu podobnych w kraju.

Budynek przy ul. Pocztowej na sprzedaż

Początki Urzędu Pocztowego Lublin 2 przy ul. Pocztowej sięgają grudnia 1918 roku.

Początkowo działał w wagonie wycofanym z eksploatacji, potem dla jego potrzeb postawiono drewniany barak. W 1929 roku wybudowano nowy gmach, w którym poczta funkcjonuje do dziś. Przedsiębiorstwo nie zamierza się go pozbywać.

- Swoją siedzibę
ma tam Urząd Pocztowy nr 2, pracują tam też listonosze obsługujący dużą część śródmieścia - tłumaczy Elżbieta Mroczkowska.

Na sprzedaż wystawiony zostanie jednak prawdopodobnie znajdujący się obok budynek, który powstał w latach 50.

Poczta nie rezygnuje także ze swoich siedzib przy Krakowskim Przedmieściu, gdzie mieszczą się m.in. Poczta Główna i dział kadr, ani na ul. Sierpińskiego, gdzie siedzibę ma regionalne Centrum Logistyki Poczty.

Wiadomości

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!