Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Cmentarzysko w Elżbiecie: Archeolodzy odkryli "morze" mogił (ZDJĘCIA)

Agnieszka Ciekot
W Elżbiecie archeolodzy odkryli 1650 mogił
W Elżbiecie archeolodzy odkryli 1650 mogił AC, Adam Olszewski, Katarzyna Drążyk
Spodziewali się około stu pochówków, znaleźli 1650. Historyczne cmentarzysko odkryte zostało podczas budowy nowego odcinka drogi 747 z Elżbiety do Kamienia. W piątek odbyła się tam ceremonia żałobna.

- Nasza matka ziemia usłana jest cmentarzami. Wiedzieliśmy, że była tutaj kaplica, że były pochówki, ale w którym dokładnie miejscu trudno było to przewidzieć. I potrzebna była dopiero ta chwila, że jest budowana droga i most w Kamieniu, żeby nasi przodkowie upomnieli się o to miejsce – mówił podczas uroczystości żałobnych w Elżbiecie ks. Krzysztof Kozak, proboszcz parafii w Opolu Lubelskim.

Zbiorowy pochówek znajduje się około kilometra od nowego ronda w Elżbiecie. To tutaj archeolodzy zdeponowali odkryte szczątki ludzkich kości. Na głazie umieszczona została tablica pamiątkowa, na której widnieją słowa ks. kardynała Stefana Wyszyńskiego „Gdy gaśnie pamięć ludzi, niech dalej mówią kamienie” i napis: Tu spoczywają szczątki 1650 parafian opolskich pochowanych w XVI-XVIII wieku przy kapicy p.w. świ. Elżbiety.

Historyczne cmentarzysko odkryte zostało przez drogowców, którzy budują nowy odcinek drogi wojewódzkiej 747 łączący obwodnice Opola Lubelskiego z mostem w Kamieniu. Cmentarz funkcjonował przez trzy wieki. Archeolodzy datują go na XVI-XVIII wiek. – Możliwe, że cmentarz starszy. W jednym z grobów znaleźliśmy monetę krzyżacką z końca XV w. – przyznaje Adam Olszewski, kierownik badań archeologicznych, które prowadzone były na stanowisku w Elżbiecie.

Archeolodzy pracowali w Elżbiecie pół roku. Swoje badania prowadzili na powierzchni 13,3 ara. - Odkryliśmy 1650 pochówków, które zachowały się w całości. W 120 pochówkach znajdowało się wyposażenie – wyjaśnia Olszewski. Znalezione zostały m.in. monety, szczątki ubrań i dewocjonalia. Do najciekawszych znalezisk należą dwa kaplerze. Są to malowidła religijne wykonane na miedzianej blaszczce farbą olejną. Jeden przedstawia Matkę Boską Częstochowską, a drugi świętego Antoniego Padawskiego i Matkę Boską Częstochowską.

- Cmentarz posiadał kształt okręgu bądź elispy. W centralnej części wystąpił kamienny bruk, najprawdopodobniej relikt po kaplicy cmentarnej – opowiadają archeolodzy z Lublina.

- Pomimo odkrycia tak wielkiego pochówku inwestycję możemy skończyć w terminie. Choć jeszcze nie tak dawno było zagrożenie, że się nie uda – przyznał w piątek Andrzej Gwozda, dyrektor Zarządu Dróg Wojewódzkich w Lublinie, który jest inwestorem budowanej drogi. Jak zapowiedział, w Elżbiecie będą prowadzone dalsze badania. Ale kiedy ruszą tego na razie nie wiadomo. Najpierw archeolodzy muszą znaleźć pieniądze na prowadzenie poszukiwań.


Czytaj Kronikę policyjną Lubelszczyzny
Czytaj nasz luźny serwis - Z przymrużeniem oka

Najświeższe wiadomości z Twojego miasta prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
Prześlij nam swój artykuł lub swoje zdjęcia. Nie masz konta? Zarejestruj się!
Masz firmę? Dodaj ją za darmo do Katalogu Firm.
Organizujesz imprezę? Poinformuj nas!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej. Budowa w Żukowie (kwiecień 2024)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na opolelubelskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto