Dzisiaj w Lublinie rozpoczyna się niezwykłe badanie wody płynącej w naszych kranach. Przez dwa dni jej walory sprawdzał będzie degustator Krzysztof Stankiewicz, doktor nauk chemicznych z Poznania. Został on wyłoniony do funkcji testera wody przez producenta filtrów Brita spośród trzech tysięcy innych kandydatów.

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij
- Degustator, podobnie jak kiper zajmujący się klasyfikacją potraw i napojów, będzie oceniał jakość wody kranowej poprzez badanie jej parametrów organoleptycznych, takich jak zapach, smak, barwa oraz twardość - informuje Sylwia Sasal, reprezentująca firmę Brita. - Pobierze on także z mieszkań i domów lublinian, którzy testera zaprosili do siebie, próbki wody do badań laboratoryjnych. Zostaną one wykonane na Wydziale Chemii Uniwersytetu Warszawskiego.

Identycznym badaniom zostanie poddana woda płynąca w kranach mieszkańców innych miast Polski. Następnie wyniki zostaną porównane i upublicznione.

- Celem naszych badań jest stworzenie mapy jakości wody w Polsce i obalenie stereo-typów na temat wody kranowej - dodaje Sasal. - Chcemy wykazać, że woda kranowa w Polsce spełnia normy, jest bezpieczna, a także sprawdzić, czy nie wymaga stosowania filtrów.

Badania wody przez degustatora w całej Polsce potrwają do końca lipca. Raport z badań gotowy będzie jesienią. Wtedy okaże się, czy walory wody w Lublinie, która uchodzi za twardą, ale też i jedną z najzdrowszych i najsmaczniejszych w Polsce, zostaną potwierdzone.

Wiadomości

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!