Z okazji Światowego Dnia Sprawiedliwego Handlu, który przypada 8 maja, w muszli koncertowej Ogrodu Saskiego odbędzie się dziś piknik rodzinny. Od godz. 10 do 14 na lublinian czekają degustacje i kiermasz produktów opatrzonych znakiem "Fair Trade", konkursy oraz muzyka rodem z ciepłych krajów.

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij
Organizatorzy chcą w ten sposób zwrócić mieszkańcom Lublina uwagę na to, w jak okrutnych warunkach pracują na przykład mieszkańcy Etiopii przy uprawie kawy czy na Wybrzeżu Kości Słoniowej przy uprawie kakao. Jak donoszą organizacje ekologiczne, ludzie zarabiają tam równowartość ok. 2 zł dziennie i nie są w stanie utrzymać swoich dzieci, ani zapewnić im opieki lekarskiej. Stąd pomysł na opatrzenie znakiem "Fair Trade" tych produktów, które powstały w ramach tzw. sprawiedliwego handlu - bez pracy niewolniczej, wykorzystywania dzieci czy dewastacji środowiska. - Te produkty są nieco droższe, ale kupując je wspieramy rolników z krajów południowych - podkreśla Michał Wolny, organizator pikniku.

Na dzisiejszym pikniku będzie można posmakować uczciwie wyprodukowanej kawy, kakao, czekolady czy suszonych bananów (żeby nie mnożyć śmieci, najlepiej wziąć własny kubek). Na co dzień można kupić te produkty w kilku lubelskich sklepach, m.in. w Delimie, Tesco, Magicznym Ogrodzie i niektórych sklepach ze zdrową żywnością.

W muszli usłyszymy także muzykę z ciepłych krajów. Zagrają OrientExpress Sound System, Senhor Efebo, Wschodni SAMBAstion.

Na majówkę zaprasza Towarzystwo dla Natury i Człowieka i Stowarzyszenie Homo Faber.

Czy znam i popieram ideę sprawiedliwego handlu


Agnieszka Wyszomirska
Sprawiedliwy handel? Jestem za. Każda forma premiowania pracownika jest dobra. Tym lepiej, jeżeli taka idea wychodzi od różnych ludzi.

Magdalena Przybylska
Jestem zdecydowaniena tak. Nie wydaje mi się jednak, że idea wspierania pracowników dalekich krajów może zyskać większe poparcie. Wszystko zależy od ludzi, którzy są tym zainteresowani lub nie.

Dorota Mazur
Akcja promowania produktów wytworzonych przez uczciwych producentów jest słuszna. Im więcej takich inicjatyw w naszym mieście, tym lepiej. W Polsce coś takiego może zadziałać.

Wiadomości

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!