Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Stylizowane fotografie niepełnosprawnych mieszkańców Lublina w towarzystwie popularnych osób tworzą niezwykłą wystawę. Intrygują i rozbudzają chęć poznania bohaterów. Ale nie tych z pierwszych stron gazet, ciekawsi wydają się ludzie obok. Zwyczajni, a jednak wyjątkowi.

Wystawa powstała w ramach projektu POTRAFISZ realizowanego przez Fundację Fuga Mundi z Lublina. Jak mówią jej twórcy, pokazuje oblicza niedostrzeganego piękna. - Poprzez pokazywanie twarzy i historii osób niepełnosprawnych chcemy przyczynić się do likwidacji stereotypów, że osoby niepełnosprawne to głównie ludzie przygnieceni cierpieniem, wymagający pomocy. Tak nie jest - mówi nam Marek Stępniak, wiceprezes Fundacji Fuga Mundi.

Fotografie wykonane przez Damiana Paluszyńskiego pokazują szczęśliwych ludzi, którzy spróbowali w życiu czegoś nowego. Jedna z bohaterek, głuchoniema Agnieszka Lachowska, zwierza się, że dzięki sesji poczuła się atrakcyjną dziewczyną. Inna modelka, Justyna Kieruzalska, wspomina, że sesje zdjęciowe, kolorowe stroje, wymyślne fryzury, pomysłowe makijaże, były bardzo ekscytujące.

- Ma nadzieję, że wystawa pomoże społeczeństwu dostrzec potencjał całego środowiska, a i same osoby niepełnosprawne zmobilizuje do podejmowania odważniejszych wyzwań - dodaje Stępniak. Bo udział w sesji był nie tylko przygodą. Ale i stresem. Mówi o tym otwarcie Justyna Kieruzalska. Wspomina, że towarzyszył im lęk, jak sesję odbiorą inni. Tego nie wiemy. Wiemy natomiast, że wystawa cieszy się ogromną popularnością. Zabiegają o nią liczne miasta naszego regionu, m.in. Zamość, Kraśnik. W maju zaś zaprezentowana ma zostać w Danii. Zdjęcia składające się na wystawę wykorzystane zostały także do stworzenia wyjątkowego albumu i przygotowania artystycznego kalendarza na 2010 rok.

Galeria Ratusz, pl. Łokietka 1 wstęp wolny

Wiadomości

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!