Wysoki poziom Wisły utrudnia prowadzenie prac przy budowie mostu w Kamieniu. Choć woda zalała prawie połowę placu budowy to urząd marszałkowski zapewnia, że nie ma powodów do niepokoju i zaplanowane na środę wmurowanie kamienia węgielnego odbędzie się.

Prace przy budowie mostu ruszyły w październiku ubiegłego roku. Do minionego tygodnia prowadzone były równolegle po obydwu stronach Wisły.

Ale panująca od kilku dni odwilż dała się porządnie we znaki ekipie budowlanej. Topniejący śnieg spowodował, że poziom Wisły podniósł się znacząco. Rzeka rozlała się w starorzeczu i pokryła wodą około czterdziestu procent powierzchni placu budowy, uniemożliwiając robotnikom dotarcie do części sprzętów i maszyn.

Z uwagi na wysoki poziom wody, Energopol – Szczecin musiał przerwać prace po stronie mazowieckiej. – Ale zdążyliśmy już wykonać wszystkie roboty palowe. Myślę, że do końca marca zakończymy tam fundamentowanie podpór – mówi Wojciech Kołtun, dyrektor kontraktu. Teraz ekipa pracuje tylko na lubelskim brzegu. Tam gdzie nie wdarła się woda buduje podpory, które podtrzymywać będą most.

Urząd marszałkowski nie widzi żadnego powodu do niepokoju. - Przy pracach takich, jak budowa mostu, okresowe zalewanie wodą terenu budowy jest rzeczą zupełnie normalną – mówi Beata Górka, rzecznik prasowy marszałka województw lubelskiego. - Utrudnienia polegają jedynie na tym, że zamiast trzech maszyn w tej chwili pracuje jedna. Nie powoduje to jednak znaczących opóźnień. Również jutrzejsza uroczystość odbędzie się według zaplanowanego harmonogramu – dodaje.

Obok marszałka Krzysztofa Hetmana kamień węgielny pod budowę mostu wmurować ma marszałek województwa mazowieckiego, Adam Struzik.

Most w Kamieniu będzie miał ponad kilometr długości. Ma składać się z dziesięciu stalowych przęseł, które utrzymywać będzie 11 podpór. Osiem z nich stanie na terenie przylegającym do Wisły, a pozostałe trzy w nurcie rzeki. Powstanie też 1,8 km dróg dojazdowych i serwisowych. Ich budowa ma ruszyć jeszcze w lutym.

Cała inwestycja pochłonie 215 mln zł. Unia Europejska dała 126 mln, resztę wyłożą województwo lubelskie (66 mln zł) i mazowieckie (23 mln zł).

Energopol zapewnia, że póki co nie ma żadnego poślizgu i most będzie gotowy w listopadzie 2014 roku.Czytaj Kronikę policyjną Lubelszczyzny
Czytaj nasz luźny serwis - Z przymrużeniem oka


Najświeższe wiadomości z Twojego miasta prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
Prześlij nam swój artykuł lub swoje zdjęcia. Nie masz konta? Zarejestruj się!
Masz firmę? Dodaj ją za darmo do Katalogu Firm.
Organizujesz imprezę? Poinformuj nas!

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!