Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kolejka wraca na stare tory. Będzie przystanek Nałęczów

Agnieszka Ciekot

Po ponad 10 latach Nadwiślańska Kolej Wąskotorowa wróci do Nałęczowa. Powiat opolski pozyskał na jej remont ponad 8 milionów złotych.

Z remontu trasy cieszyć się może nie tylko Nałęczów. Na większości stacji, przez które przejeżdża kolejka, remontowana będzie infrastruktura, a także powstaną nowe atrakcje turystyczne. W Poniatowej przyjezdni będą mieli do użytku nowe miejsca wypoczynkowe i ścieżkę turystyczną, a w Nałęczowie m.in. staną rzeźby turystów stylizowane na XIX wiek. – Cieszymy się, że kolejka wraca do miasta. Chcemy też przy okazji realizacji tej inwestycji skomunikować miasto z przystankiem kolejki, m.in. dokupując elektryczne rowery. Zapowiedzi są też takie, że jeden z wagonów ma być poświęcony Bolesławowi Prusowi – mówi Andrzej Ćwiek, burmistrz Nałęczowa.

Na trasie jedynej wąskotorowej kolejki na Lubelszczyźnie ma też powstać specjalny przystanek w Kęble (gm. Wąwolnica). – To będzie miejsce przygotowane specjalnie dla pielgrzymów – mówi Stanisław Ogonek z NKW.

24-kilometrowa trasa z Karczmisk do Nałęczowa przebiega właśnie obok kościoła Matki Kębelskiej w Wąwolnicy, a dalej jeszcze m.in. przez Niezabitów i Wymysłów. Po drodze, na jednym ze wzniesień, widać nawet zarysy Gór Świętokrzyskich. – Im więcej turystów dla regionu, tym lepiej dla nas. Wprawdzie nie spodziewamy się, że Nałęczów będzie jeszcze częściej odwiedzany, ale wiemy, że na modernizacji skorzysta np. Wąwolnica. Dzięki kolejce pokażemy najpiękniejsze miejsca w okolicy turystom, którzy do nas przyjadą – mówi Andrzej Ćwiek, burmistrz Nałęczowa.

Cała inwestycja będzie kosztować prawie 8,5 mln zł, z czego ponad 5,4 mln to pieniądze z Unii Europejskiej. Powiat opolski, gmina Nałęczów, Poniatowa, Wąwolnica i Karczmiska będą musiały dołożyć ponad 3 mln złotych. – Celem projektu jest dostosowanie zabytku do osób niepełnosprawnych oraz dodanie nowych funkcji kulturalnych NKW. Wzrost oczekiwanej liczby odwiedzin oszacowano na poziomie 1650 osób – czytamy w umowie, którą z marszałkiem województwa lubelskiego podpisał starosta powiatu opolskiego Zenon Rodzik.

Prace nad modernizacją mają się zacząć w 2018 i zakończyć po dwóch latach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na opolelubelskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto