Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Konferencja w Opolu Lub.: Podsumowali 10 lat Wspólnej Polityki Rolnej (ZDJĘCIA)

Agnieszka Ciekot
W Opolu Lubelskim odbyła się konferencja poświęcona 10-leciu Wspólnej Polityki Rolnej.
W Opolu Lubelskim odbyła się konferencja poświęcona 10-leciu Wspólnej Polityki Rolnej. AC
Około 650 milionów złotych trafiło w ciągu minionej dekady na opolską wieś. We wtorek Powiatowe Biuro Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Opolu Lubelskim podsumowało 10 lat funkcjonowania Wspólnej Polityki Rolnej.

Z tej okazji zorganizowana została w Opolu Lubelskim konferencja. Podczas niej ARiMR pochwaliła się swoimi osiągnięciami w rozdzielaniu unijnych pieniędzy dla rolników. Jak podkreślał kierownik opolskiego biura ARiMR w latach 2004-2014 rolnicy i grupy producentów rolnych z powiatu opolskiego w ramach Wspólnej Polityki Rolnej otrzymali za pośrednictwem agencji pomoc w wysokości ok. 650 mln zł. To plasuje powiat opolski w wojewódzkiej czołówce.

- Czy te środki zostały właściwie wykorzystane, czy dzięki nim zmienił się obraz naszej wsi, czy zmieniło się przetwórstwo i czy rolnikom żyje się lepiej? Sami musicie to ocenić – mówił do zgromadzonych w sali kinowej rolników i urzędników Henryk Kołodziejczyk, szef wtorek Powiatowego Biura Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Opolu Lubelskim.

W skali powiatu opolskiego najwięcej pieniędzy z UE spożytkowali rolnicy z gmin Wilków (58,6 mln zł), Opole Lubelskie (46,9 mln zł) i Łaziska (43 mln zł). Rolnicy korzystali z programów SAPARD, Sektorowy Program Operacyjny i Program Rozwoju Obszarów Wiejskich.

- Nasze gospodarstwo w ciągu 10 lat zrobiło ogromy postęp. Zostało całkowicie zmodernizowane i ulepszone – podkreślał Marcin Gozda, właściciel gospodarstwa sadowniczego w Zakrzowie, w gminie Łaziska. Jego gospodarstwo specjalizuje się w uprawie jabłoni oraz porzeczki czarnej i czerwonej. Za unijne pieniądze pan Marcin wybudował m.in. komory chłodnicze i sortownię, zakupił nowe maszyny i urządzenia oraz odtworzył zniszczone przez ostatnią powódź plantacje. – Wykorzystaliśmy te środki najlepiej jak tylko można było, teraz czekamy na kolejne – przyznał.

Z nowego unijnego rozdania rolnicy będą mogli korzystać już niebawem, ale – jak podkreślali specjaliści biorący udział w konferencji - nie będzie już tak łatwo zdobyć pieniądze. – W nowym Programie Rozwoju Obszarów Wiejskich będzie już znacznie mniej działań z których będą mogli korzystać rolnicy, bo około 20 (red. teraz było ich 40). I trzeba mieć świadomość, że lata 2014-2020 to chyba już ostatnie okres programowania tej Wspólnej Polityki Rolnej – podkreślał Andrzej Bieńko, dyrektor Lubelskiego Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Lublinie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na opolelubelskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto