Jeszcze co najmniej kilka tygodni potrwa wydawanie decyzji środowiskowej dla lotniska w Świdniku. Do tego czasu inwestycja nie może ruszyć z miejsca.

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij
Zwłoka to efekt opinii krajowej komisji przy Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. Miała ona wiele uwag do raportu oddziaływania na środowisko lotniska w Świdniku. Wytknęła m.in., że w dokumencie nie udowodniono, iż nie będzie ono negatywnie wpływało na chroniony obszar Natura 2000 i żyjące tam susły.

Zdaniem komisji, zabrakło również wykazu gatunków zwierząt żyjących w lesie, który ma zostać wycięty. Poza tym niedostatecznie opisano hałas, jaki będzie powodowało lotnisko, a także wpływ przedsięwzięcia na stan wód i zdrowie ludzi.

Spółka Port Lotniczy Lublin była zdziwiona oceną komisji i przekonywała, że raport został przygotowany bardzo starannie, przez dobrych specjalistów. Mimo wszystko musiała uzupełnić dokument.

To spowodowało, że trzeba było rozpocząć 21-dniową procedurę, w której każda z zainteresowanych osób i instytucji mogła wnieść swoje uwagi.

- Wpłynęły w sumie 23 pisma od osób prywatnych i stowarzyszeń. W każdym jest kilkanaście wniosków - informuje Aleksandra Woźniak-Figurska z Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Lublinie, która ma wydać decyzję dla lotniska.

Zgłoszone uwagi dotyczą m.in. hałasu, jaki będzie panował na lotnisku, a także jak będzie ono wpływało na obszar Natura 2000. Teraz Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska musi przeanalizować wszystkie uwagi i do każdej się odnieść. Samo napisanie kilkudziesięciostronnicowej decyzji też będzie wymagało czasu. Po przygotowaniu dokumentu pozostaną dwa tygodnie, w czasie których będzie można się od niego odwoływać.

Spółka PLL liczyła, że uda się jej uzyskać decyzję do końca kwietnia. Wtedy na początku czerwca wojewoda mógłby przystąpić do prac dotyczących wydania pozwolenia na realizację inwestycji. Ma na to trzy
miesiące, więc budowa mogłaby ruszyć najpóźniej we wrześniu.

Najprawdopodobniej trudno będzie dotrzymać terminów.

- Nie mamy wyjścia, musimy czekać na zakończenie wszystkich procedur - mówi Piotr Jankowski, rzecznik prasowy PLL.

Urzędnicy wojewody zapewniają zaś, że kiedy decyzja środowiskowa dla lotniska będzie już gotowa, postarają się "niezwłocznie" wydać zezwolenie na realizację inwestycji.

Wiadomości

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!