Wielkie szkolenie czas zacząć. Za niespełna miesiąc prawie 800 policjantów z Lubelszczyzny zacznie się uczyć języków obcych. To element mobilizacji przed Euro 2012.

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij
W całym województwie lubelskim pracuje dziś ponad 5 tys. policjantów. Ilu z nich mówi w obcym języku? Tego dokładnie nie wiadomo. Pewne jest jednak to, że część z nich w rozmowie z obcokrajowcem nierzadko musi pomagać sobie rękami. - U nas w komisariacie po angielsku mówi kilku chłopaków. "Mówi" to też za dużo powiedziane. Po prostu znają kilka podstawowych zwrotów. Nie wygląda to dobrze w perspektywie zbliżających się mistrzostw Euro 2012. Tym bardziej że do naszego miasta na pewno przyjadą kibice - przyznaje funkcjonariusz z lubelskiego komisariatu. Problem dostrzega też kierownictwo lubelskiej policji. Wkrótce sytuacja ma się zmienić. Już w maju na naukę języka angielskiego, rosyjskiego i niemieckiego zostanie skierowanych w sumie 750 policjantów z lubelskiego garnizonu.

- W naszym województwie jest kilka przejść granicznych. Przez region przebiegają też główne trasy łączące Europę Zachodnią z Ukrainą, Białorusią i Rosją. Ci policjanci będą m.in. strzec bezpieczeństwa kibiców i turystów, którzy w okresie mistrzostw na pewno pojawią się na Lubelszczyźnie - tłumaczy młodszy aspirant Arkadiusz Arciszewski z KWP w Lublinie. Policyjny kurs potrwa cztery semestry. KWP zapłaci za niego około 2 mln zł. Pieniądze na ten cel wyłożyła Unia Europejska. Jacy policjanci zasiądą w szkolnych ławach? - Głównym kryterium wyboru uczestnika kursu będzie planowane jego oddelegowanie do zadań związanych z Euro 2012 - informuje Arkadiusz Arciszewski. Na szkolenie trafią więc m.in. funkcjonariusze zajmujący się zabezpieczaniem przemieszczania się grup kibiców, współpracujący ze służbami innych państw i bezpośrednio przyjmujący interesantów.

Wiadomości

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!