Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lubelskie: Z badań prenatalnych skorzystało tylko 8 proc. ciężarnych

Gabriela Bogaczyk
Badania prenatalne służą określeniu ryzyka wystąpienia choroby genetycznej. Jeśli okaże się, że  jest wysokie, to na ciężarną czekają kolejne specjalistyczne badania, np. amniopunkcja
Badania prenatalne służą określeniu ryzyka wystąpienia choroby genetycznej. Jeśli okaże się, że jest wysokie, to na ciężarną czekają kolejne specjalistyczne badania, np. amniopunkcja Fot. polskapress
W zeszłym roku z bezpłatnych badań prenatalnych skorzystało 1675 kobiet z woj. lubelskiego. To około 8 proc. wszystkich ciężarnych. Najwyższa Izba Kontroli sprawdziła, że jest to najsłabszy wynik w kraju. Najwięcej kobiet, bo aż 54 proc., przebadało się w woj. śląskim.

Przypomnijmy, że z darmowego badania prenatalnego mogą skorzystać kobiety ciężarne powyżej 35. roku życia lub młodsze, gdy istnieje ryzyko wystąpienia chorób genetycznych u dziecka. Badanie prenatalne umożliwia określenie ryzyka występowania i rozpoznania wad genetycznych za pomocą testów krwi i USG.

NIK zarzuca, że tylko trzy ośrodki realizują Program Badań Prenatalnych w naszym województwie. I do tego wyłącznie w samym Lublinie. Oznacza to, że niektóre kobiety muszą specjalnie przyjechać do stolicy regionu na specjalistyczne badania. Mogą wykonać je w szpitalu klinicznym nr 1 przy Staszica, CM Luxmed przy Koncertowej oraz w poradni ginekologiczno-położniczej przy ul. Kawaleryjskiej 10.

Co roku lubelski NFZ zwiększa nakłady finansowe na badania prenatalne. W 2013 roku było to prawie pół miliona złotych, a w 2016 już 1,2 mln zł. - Pomimo promowania zdrowia i profilaktyki, a także pomimo znacznego wzrostu zainteresowania badaniami prenatalnymi, ich dostępność poza Lublinem nadal jest zbyt mała - zaznacza Małgorzata Bartoszek, rzeczniczka prasowa lubelskiego NFZ. I podkreśla, że wynika to m.in. z faktu, że na rynku usług zdrowotnych jest zbyt mało lekarzy, którzy posiadają kwalifikacje niezbędne do wykonywania badań prenatalnych.

Lekarze podkreślają, że mimo proponowania bezpłatnych badań, pacjentki często odmawiają ich wykonania. - Mówią, że jest to niezgodne z ich światopoglądem. Podkreślają, że nie skorzystają z legalnej aborcji, nawet gdyby wykryto wadę genetyczną dziecka. Istotną kwestią jest też to, że lekarze mogą odmówić wykonania badania powołując się na klauzulę sumienia - mówi dr hab. n. med. Marek Gogacz, ginekolog-położnik z SPSK4.

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubelskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto