Grupa taneczno-muzyczna Mała Roma Grupa taneczno-muzyczna Mała Roma

Grupa taneczno-muzyczna Mała Roma (© SP w Poniatowej)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Szkoła Podstawowa w Poniatowej postawiła sobie za cel integrację mieszkającej w mieście społeczności romskiej ze społecznością szkolną. Czyni to poprzez folklor romski.

- Aktualnie w naszej szkole uczy się pięcioro dzieci romskich. Z myślą o nich realizujemy kilka projektów w ramach rządowego programu na rzecz społeczności romskiej. Chcemy zachęcić Romów do integrowania się z naszą społecznością szkolną, a jest to niezwykle trudne ze względu na funkcjonujące w naszym społeczeństwie stereotypy. Grupa romska jest niezwykle hermetyczna i nieufna - przyznaje koordynator projektów Iwona Kucharek, zastępca dyrektora Szkoły Podstawowej im.S. Żeromskiego w Poniatowej.

Aby to zmienić szkoła postanowiła wykorzystać muzykę i taniec romski. Integrować obydwie społeczności ma nowo utworzona grupa taneczno-muzyczna Mała Roma. Występują w niej dzieci romskie i polskie. - Chcemy przybliżyć lokalnemu społeczeństwu kulturę Romów, zaś Romów zachęcić do integrowania się z naszą społecznością szkolną - dodaje. Poprzez kulturę poniatowscy pedagodzy chcą także motywować dzieci romskie do systematycznego udziału w zajęciach dydaktycznych oraz do udziału w życiu kulturalnym nie tylko szkoły ale również gminy i powiatu.

Dzięki rządowym pieniądzom w szkole utworzona została profesjonalna sala taneczna z lustrami, w której Mała Roma przygotowuje się do występów. Zakupione zostały instrumenty muzyczne, a także kostiumy dla członków zespołu. Małą Romę zobaczyć będzie można 18 listopada w Opolu Lub. podczas spotkania organizowanego z okazji dnia pracownika socjalnego.

Wiadomości

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!