Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Masz stomię? Koniecznie zgłoś się po Kartę Stomika

Zuza Gunia
Karta stomika może się przydać m.in. podczas kontroli na lotnisku
Karta stomika może się przydać m.in. podczas kontroli na lotnisku mat.pras.
Posiadanie karty stomika ma ułatwić stomikom funkcjonowanie w problematycznych sytuacjach m.in. na lotniskach, czy przy konieczności wymiany woreczka stomijnego.

Stomia to chirurgicznie wytworzone połączenie części jelita z powierzchnią ciała. Zazwyczaj jest konieczna przy chorobach taki jak nowotwór jelita grubego, w chorobach zapalnych, polipowatości jelita grubego czy w przypadku choroby Leśniowskiego-Crohna. Dzięki zastosowaniu stomii, wypróżnianie i wydalanie gazów odbywa się przy pomocy specjalnego worka stomijnego.

Z inicjatywy kampanii "STOMAlife. Odkryj stomię" osoby ze stomią, mogą uzyskać specjalną kartę. Pomoże ona w kłopotliwych sytuacjach, z którymi muszą zmierzyć się stomicy np. podczas kontroli celnych, granicznych, podczas odpraw lotniczych. Zdarzają się przypadki, kiedy pogranicznicy domagają się odklejenia worka stomijnego, co może spowodować jego rozszczelnieniem.

- Taka inicjatywa, jak karta stomika, jest bardzo potrzebna. Z własnego doświadczenia mogę powiedzieć, że odprawy lotnicze nie należą do przyjemnych dla stomików. Kiedy leciałam samolotem do Turcji, podczas odprawy kontrolerka wymacała ręką mój woreczek. Mimo deklaracji, że jestem stomikiem, zostałam zaproszona na osobistą rewizję. Kiedy zobaczyłam, że oczy pozostałych oczekujących są skierowane na mnie, poczułam się jak przestępca, szczególnie, że prowadziły mnie dwie panie. Musiałam się rozebrać i pokazać woreczek. Dopiero, kiedy zapytałam, czy mam go odkleić i ostrzegłam, że zawartość może się wylać, panie odpuściły. Nie usłyszałam jednak słowa przepraszam. Nie wstydzę się swojej stomii, ale nie chciałabym też za każdym razem tłumaczyć się z jej posiadania – komentuje Hanna Hybicka, stomiczka i wolontariuszka Mazowieckiego Oddziału POLiLKO.

Niestety przepisy o przewozie bagażu podręcznego, leków oraz środków medycznych nie mówią nic o sprzęcie stomijnym.

- Ze względu na specyfikę pielęgnacji stomii, stomicy powinni móc zabrać ze sobą odpowiednią ilość sprzętu na pokład samolotu, w ramach bagażu podręcznego, aby móc zmienić woreczek stomijny w każdym momencie, w którym zaistnieje taka potrzeba. Na akcesoria do pielęgnacji stomii mogą składać się nie tylko worki stomijne, ale także: pasta i pierścienie uszczelniające, zapinki, klipsy do systemu otwartych worków, pas stomijny – mogący zawierać metalowe części, a także kosmetyki do pielęgnacji stomii, które mogą występować w spray’u. – komentuje Agnieszka Wołowicz, pielęgniarka stomijna z punktu konsultacyjno-szkoleniowego w Warszawie.

Zmiana sprzętu stomijnego jest kłopotliwa nie tylko w samolocie. W tej sytuacji uzasadniona powinna być możliwość skorzystania z miejsca do parkowania dla osób niepełnosprawnych, czy pomieszczenia dla matki z dzieckiem, które jako jedyne daje możliwość wygodnej wymiany woreczka stomijnego.

Kartę stomika można wyrobić bezpłatnie. Jest poręczna: z łatwością zmieści się w portfelu. Do karty dołączane jest zaświadczenie medyczne od lekarza prowadzącego.Tylko wtedy karta stomika jest ważna. Treść karty jest przetłumaczona na siedem języków: angielski, francuski, niemiecki, hiszpański, rosyjski, włoski i grecki.

Karta nie posiada na razie formalnego charakteru. Organizatorzy kampanii „STOMAlife. Odkryj stomię” będą dążyć by tak się stało.

- Wierzymy, że rozpoczęcie tej inicjatywy będzie początkiem dyskusji na temat egzekwowania praw stomików. Akceptacja społeczeństwa jest kluczowym elementem w tym procesie. Wywołanie reakcji łańcuchowej możliwe jest jedynie poprzez działania informacyjne - powiedział Andrzej Piwowarski, prezes Polskiego Towarzystwa Stomijnego POL-ILKO.

Aby otrzymać kartę i zaświadczenie medyczne wystarczy wysłać wiadomość na adres [email protected] lub adres pocztowy ul. Karola Dickensa 27 lok 27 02-382 Warszawa. Karta dostępne są również w punktach "STOMAlife. Odkryj stomię" oraz w oddziałach POL-ILKO. Więcej informacji na www.stomalife.pl

**Zobacz też:

Paulina pokazuje, że ze stomią można żyć normalnie [zdjęcia]

**

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Drożeją motocykle sprowadzane z Niemiec

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto