Przełom w sprawie zmian w komunikacji w centrum Lublina. Chodzi o przebudowę skrzyżowania ulic: Radziwiłłowskiej, 3 Maja, I Armii Wojska Polskiego. Właśnie ruszyły prace przy wyburzeniu obiektów wzdłuż ul. 3 Maja. To otworzy możliwość poszerzenia ulicy.

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij
- Zburzyliśmy już kiosk, który stał u zbiegu 3 Maja i Radziwiłłowskiej. Przed nami rozbiórka obiektów Kliniki Dermatologicznej przy ul. 3 Maja - mówi Andrzej Sagan, prezes firmy Amar.

Budynki to pozostałość dawnego pałacu Lubomirskich, który powstał w XVII wieku. Przez długi czas na ich wyburzenie nie godziło się Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, bo tzw. murek znajdował się w rejestrze obiektów zabytkowych. Ratusz stracił trzy lata, aż w końcu minister zgodził się go z niej wykreślić. Udało się to ostatecznie w sierpniu 2006 r.

- Prace przy rozbiórce murku zaczniemy pod koniec tego tygodnia. Roboty potrwają dwa, cztery dni - zapowiada Sagan.

W tym czasie kierowców czekają spore utrudnienia w przejeździe przez ul. 3 Maja. - Zamknięty dla ruchu będzie jeden pasy jezdni. Ten sąsiadujący z murkiem. Ruch pojazdów ma odbywać się wahadłowo. To konieczne ze względu na bezpieczeństwo zarówno prac jak i przejeżdżających tamtędy pojazdów - dodaje Sagan.

Roboty rozbiórkowe wzdłuż 3 Maja mają zakończyć się przed długim majowym weekendem. - Później jeszcze musimy wybudować nowe ogrodzenie kliniki które będzie oddalone od obecnej jezdni o kilka metrów - stwierdził Sagan.

Przebudowa skrzyżowania ma ruszyć jeszcze w tym roku. Na ul. 3 Maja powstanie trzeci pas ruchu. Wydłużony ma być prawoskręt na ul. Radziwiłłowskiej. Ruchem aut ma sterować sygnalizacja świetlna.

Dziesięć lat przygotowań

Do przebudowy skrzyżowania ulic 3 Maja i Radziwiłłowskiej ratusz przymierza się od początku tego wieku.

2001 - ruszają rozmowy z Kliniką Dermatologiczną w sprawie wyburzenia trzech obiektów, co jest niezbędne do poszerzenia ulic 3 Maja i Radziłłowskiej

2003 - sierpień - szpital godzi się na wyburzenia

2003 - listopad - ratusz występuje do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego o wykreślenie z listy zabytków pozostałości pałacu Lubomirskich, czyli murku wzdłuż
2006 - sierpień - MKiDN, po dwóch odmowach, godzi się ostatecznie na wykreślenie obiektu z rejestru zabytków

2007 - 2009 - magistrat aktualizuje dokumentację na przebudowę skrzyżowania. Inwestycja trafia jednak do "zamrażarki", bo brak pieniędzy na roboty

2010 - w budżecie miasta zarezerwowano 5 mln zł na inwestycje przy 3 Maja i Radziwiłłowskiej. Łącznie ma ona pochłonąć 16 mln zł.

Wiadomości

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!