Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nie wieś, a miasto. Józefów walczy o przywrócenie praw miejskich

Urząd Gminy Józefów
Józefów nad Wisłą po 330 latach może odzyskać prawa miejskie. Tego chcą władze gminy, które zorganizowały konsultacje z mieszkańcami.

Pomysł wyszedł od przedstawicieli Młodzieżowej Rady Gminy. Na najbliższej sesji zajmie się nim „dorosła” Rada. Władze przyznają jednak, że przywrócenia praw miejskich chciały już dużo wcześniej. – Taki pomysł kiełkował już od kilku lat, jednak nie doszło do konkretnych decyzji. Chcemy oddać sprawiedliwość dziejową założycielom miasta – tłumaczy wójt Józefowa Grzegorz Kapica.

Odebranie gminie praw miejskich miało być karą władz carskich za udział mieszkańców Józefowa w Powstaniu Styczniowym. Ukaz carski w tej sprawie został wydany w 1863 roku. Przywileje miejskie ówczesna osada otrzymała z kolei od króla Jana III Sobieskiego w 1687 roku.

W tym momencie w Urzędzie trwają konsultacje dla mieszkańców. I, jak zapewnia wójt, są oni żywo zainteresowani sprawą przywrócenia praw miejskich dla swojej wsi. - W trakcie godzin otwarcia mamy dużo wizyt. Ludzie pytają o szczegóły dotyczące takiej decyzji. Przeprowadziliśmy też badanie wśród mieszkańców okolicznych miejscowości, czy nie mają nic przeciwko takiej decyzji Józefowa. 90 proc. głosów jest za takim rozwiązaniem – wylicza wójt.

Jeśli Józefów z powrotem otrzymałby prawa miejskie, okoliczne miejscowości zachowają swoją autonomiczność. Wójt zapewnia też, że taka decyzja władz nie sprawi, że mieszkańcy będą musieli płacić wyższe podatku. – O tym decyduje Rada Gminy. Nie ma żadnych planów podnoszenia podatków – zapewnia.

W zeszłym roku w naszym regionie wniosek o nadanie statusu miasta złożył tylko Rejowiec.
-Miejscowość uzyskała status miasta z dniem 1 stycznia 2017 r. W bieżącym roku do Wojewody Lubelskiego nie wpłynął dotychczas wniosek w tej sprawie – tłumaczy rzecznik wojewody Radosław Brzózka.

Jeśli pomysł uzyska aprobatę mieszkańców, na najbliższej sesji stosowną uchwałę będzie mogła podjąć Rada Gminy. Jak dalej wygląda procedura przyznania wsi statusu miasta, tłumaczy rzecznik wojewody. -Zainteresowana Rada Gminy składa wniosek do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji za pośrednictwem Wojewody do dnia 31 marca danego roku. Po weryfikacji wniosku i analizie przedłożonych dokumentów Wojewoda Lubelski wydaje opinię w sprawie. Całość dokumentacji zostaje przekazana do rozpatrzenia, w terminie miesiąca od wpłynięcia wniosku, do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. W przypadku pozytywnej decyzji Rady Ministrów miejscowość uzyskuje status miasta. Rozporządzenie Rady Ministrów w tej sprawie wydawane jest do dnia 31 lipca każdego roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Parada Motocyklistów w Łodzi

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na opolelubelskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto