Śmieciowymi stawkami zajmą się opolscy radni w styczniu lub na początku lutego

Śmieciowymi stawkami zajmą się opolscy radni w styczniu lub na początku lutego. (© archiwum AC)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

W Opolu Lubelskim po raz drugi sprawa ustalenia stawek za wywóz śmieci została zdjęta z porządku obrad Rady Miejskiej. Burmistrz i radni postanowili zaczekać, aż Sejm uchwali nowelizację budzącej ogromne emocje ustawy śmieciowej.

- Nasz pomysł jest taki, aby nie iść w kierunku stanowienia tego ważnego aktu prawa miejscowego bazując na dotychczasowych zapisach ustawy, a zaczekać do zmian – wyjaśnia Dariusz Wróbel, burmistrz Opola Lubelskiego.

W piątek uchwaleniem śmieciowych stawek mieli zająć się radni. Ale na posiedzeniu wspólnym komisji podjęta została decyzja, aby temat zdjąć z porządku obrad sesji.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, do końca grudnia, gminy muszą uchwalić stawki za wywóz śmieci jakie będą obowiązywały od lipca 2013 r. - Jeżeli rada gminy nie podejmie uchwały w tym terminie, zostanie wezwana do tego przez wojewodę - zapowiada Kamil Smerdel, rzecznik prasowy wojewody lubelskiego. Gdy ponaglenie nie poskutkuje wojewoda wyda zarządzenie zastępcze, w którym ustali za radnych stawki jakie będą płacili mieszkańcy gminy za wywóz śmieci.

- Trzeba mieć jednak na względzie fakt, że ustawodawca najprawdopodobniej wydłuży do 1 lutego termin na podjęcie uchwał – dodaje Smerdel. A to za sprawą senackiego projektu ustawy o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz niektórych innych ustaw, który wpłynął do Sejmu 12 grudnia.

Władze Opola chcą zostać ponaglone przez wojewodę. – Robimy to zgodnie z sugestią nadzoru prawnego wojewody. Czekając na wezwanie, mamy nadzieję, że w miedzy czasie wyklaruje się kwestia nowych przepisów, które będą bardziej elastyczne i pozwolą na zróżnicowanie stawek w zależności od miejsca zamieszkania, charakteru zabudowy, specyfiki gospodarstwa, czego nie mogliśmy do tej pory zrobić – mówi burmistrz Wróbel.

Według pierwotnego projektu mieszkańcy miasta i gminy Opole Lubelskie mieliby płacić miesięcznie 12 zł za wywóz odpadów segregowanych lub 18 zł za śmieci niesegregowane.
Czytaj Kronikę policyjną Lubelszczyzny
Czytaj nasz luźny serwis - Z przymrużeniem oka


Najświeższe wiadomości z Twojego miasta prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
Prześlij nam swój artykuł lub swoje zdjęcia. Nie masz konta? Zarejestruj się!
Masz firmę? Dodaj ją za darmo do Katalogu Firm.
Organizujesz imprezę? Poinformuj nas!
Komentarze (3)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!