(© UM Opole Lubelskie)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Od 1 września do 30 listopada będzie realizowany program szczepień przeciwko grypie. W bezpłatnych szczepieniach mogą wziąć udział osoby, które ukończyły 65. rok życia.

Program skierowany jest do osób, które ukończyły 65 lat i cierpią na grypę sezonową. Przedmiotem programu zdrowotnego jest udzielanie świadczeń zdrowotnych w postaci profilaktycznych szczepień przeciwko grypie. Weźmie w nim udział około 500 osób z grupy wiekowej 65+ zamieszkałych na terenie gminy Opole Lubelskie.

Każda osoba, która ukończyła 65 rok życia i jest mieszkańcem Gminy Opole Lubelskie powinna zgłosić się do swojego lekarza rodzinnego w celu przebadania się i wykluczenia ewentualnych przeciwwskazań do podania szczepionki.Świadczenie zdrowotne w ramach programu powinno być dostępne co najmniej 3 razy w tygodniu, w tym 1 raz do godz. 18 -tej.

W związku z ograniczoną ilością środków w budżecie gminy przeznaczonych na sfinansowanie szczepień w pierwszej kolejności szczepieniami przeciw grypie powinni być objęci pacjenci z grupy osób niepełnosprawnych, przewlekle chorych, w szczególności na niewydolność układu oddechowego, astmę oskrzelową, chorobę wieńcową, na choroby metaboliczne i neurologiczne, a także osoby w stanach o obniżonej odporności.

Program będzie realizowany od 1 września 2015 r. do 30 listopada 2015 r., do wyczerpania przyznanych środków finansowych z budżetu gminy Opole Lubelskie. Środki przeznaczone na realizację programu zdrowotnego w 2015 roku wynoszą 15.000 zł.

Grypa to choroba wirusowa układu oddechowego, przenoszona pomiędzy ludźmi drogą kropelkową, najczęściej podczas kichania, kaszlu, rozmowy z osobą zakażoną. Ze względu na łatwość rozprzestrzeniania się wirusa grypy, jego częste mutacje, a także niecharakterystyczne objawy kliniczne oraz ryzyko powstania groźnych dla zdrowia i życia powikłań pogrypowych, epidemie grypy stanowią istotne społecznie niebezpieczeństwo. W umiarkowanym klimacie, takim jak nasz, wirus ten ma wyjątkowo dogodne warunki do przetrwania poza organizmem nosiciela, dlatego co roku w Polsce w okresie jesienno-zimowym mamy do czynienia ze zwiększoną zachorowalnością na grypę. Choć choroba ta może atakować całą populację, kliniści i epidemiolodzy wyszczególniają pewne grupy podwyższonego ryzyka, dla których zagrożenie zachorowalnością i śmiertelnością jest najwyższe. Do grupy tej zalicza się osoby starsze powyżej 65 roku życia.

Komentarze (1)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

swiadomy (gość)

Ludzie nie dajcie się omamić, to trucizna... chyba nie starcza na wypłaty, bo za dużo emerytów..... Obudźcie się!!! to jeden wielki wał szczepionki to nie jest droga po zdrowie.....