(© Agnieszka Ciekot)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Od nowego roku obowiązują nowe stawki podatków lokalnych. Mieszkańcy gminy Opole Lubelskie więcej zapłacą z tytułu podatku rolnego, leśnego, a także od nieruchomości i środków transportowych. Średnio od kilku do kilkudziesięciu złotych.

Nowe stawki podatków uchwalili radni. - Uchwały takie podejmowane są każdego roku ze względu na ich roczny charakter. Stawki podatków lokalnych uległy nieznacznej korekcie. Wzrosły o wskaźnik inflacji, wynoszący 2,6 procenta – informuje Piotr Szczucki, zastępca burmistrza Opola Lubelskiego.

Najmniej wzrośnie podatek od nieruchomości. W porównaniu do roku ubiegłego mieszkańcy zapłacą teraz, w zależności od przedmiotu opodatkowania, od jednego do pięćdziesięciu groszy więcej za jeden metr kwadratowy powierzchni. Podatek rolny wzrośnie o niespełna 5 zł. – Rada Miejska obniżyła średnią cenę żyta z 37,64 zł do 36 zł za decytonę i przy zastosowaniu tej ceny podatek z jednego hektara będący równowartością 2,5 kwintali żyta wynosi teraz 90 zł – tłumaczy zastępca burmistrza. Z kolei za posiadanie lasu trzeba będzie zapłacić 34,02 zł za hektar. - W ubiegłym roku stawka ta wynosiła 30,04 zł. W tym roku następuje zbliżenie do warunków z 2009 r., kiedy stawka podatku leśnego wynosiła 33,56 zł – mówią urzędnicy.

Najwięcej poszedł w górę podatek od środków transportowych. Właściciele czterech kółek muszą liczyć się ze zwiększonym wydatkiem o 20 - 30 zł. - W zależności od rodzaju środka transportowego będącego przedmiotem opodatkowania – tłumaczy Szczucki i podaje przykład samochodu ciężarowego o dopuszczalnej masie całkowitej do 12 ton. - W 2010 r. podatek wynosił 550 – 780 zł w zależności od masy pojazdu. W bieżącym roku jest to odpowiednio od 570 do 800 zł. Trudno ocenić taką podwyżkę jako istotny wzrost. Jest to tylko zmiana inflacyjna – uważa zastępca burmistrza.

Sprawdź, kiedy musisz zapłacić gminie podatki:
* Podatek od nieruchomości:
Osoby prawne - płacą w terminach do 15 dnia każdego miesiąca, bez wezwania, w ratach proporcjonalnych do czasu trwania obowiązku podatkowego.
Osoby fizyczne - płacą w ratach: do 15 marca, 15 maja, 15 września i 15 listopada.
* Podatek od środków transportowych:
Płatny jest w dwóch ratach. Do 15 lutego i do 15 września.
* Podatek rolny:
Zarówno osoby prawne i fizyczne płacą w ratach do: 15 marca, 15 maja, 15 września i 15 listopada.
*Podatek leśny:
Od osób prawnych - płatny jest w ratach, za poszczególne miesiące do dnia 15 każdego miesiąca.
Od osób fizycznych - płacony jest w terminach: 15 marca, 15 maja, 15 września i 15 listopada.

Komentarze (1)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!