Lubelska inspekcja pracy zakończyła wzmożone kontrole robót budowlanych. W ciągu jednego miesiąca skontrolowano ponad 150 pracodawców w całym regionie. Ich najpoważniejsze grzechy to złe zabezpieczanie rusztowań, brak oznakowania stref zagrożenia oraz dopuszczanie do pracy robotników, którzy nie przeszli wymaganych badań lekarskich. - Od lat w sektorze budownictwa jest najwięcej wypadków i nieprawidłowości w zakresie BHP - podkreśla Krzysztof Sudoł, zastępca okręgowego inspektora pracy w Lublinie. Przykładem mogą być prace przy remoncie elewacji czteropiętrowego bloku w Kraśniku. Rusztowanie, na którym pracowali robotnicy, chwiało się, nie miało poręczy, a siatka ochronna była nieszczelna. Inspektorzy pracy wydali decyzję o wstrzymaniu prac i ukarali firmę mandatem w wysokości 1,6tys. zł. W trakcie kontroli przeprowadzonych na przełomie marca i kwietnia w 82 przypadkach firmy budowlane musiały wstrzymać roboty, bo istniało bezpośrednie zagrożenie życia i zdrowia pracowników. Inspektorzy wystawili ponadto blisko 70 mandatów na łączną kwotę 70,6 tys. zł. - To dopiero początek sezonu budowlanego, ale mamy nadzieję, że firmy wyciągną odpowiednie wnioski z naszych kontroli - dodaje Krzysztof Sudoł z OIP. W środę, z okazji Światowego Dnia Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy, lubelscy inspektorzy podsumowali także statystyki wypadków w naszym regionie. W ubiegłym roku odnotowali 19 wypadków śmiertelnych i 36 ciężkich. Kolejne śmiertelne ofiary przyniósł 2010 r. Wśród nich był m.in. traktorzysta, który pracował przy wywozie śmieci. W pewnej chwili jego ubranie pochwycił obracający się wałek, który wciągnął mężczyznę do wnętrza maszyny. Robotnik poniósł śmierć na miejscu, bo wałek nie miał osłony.

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij
- Od lat w sektorze budownictwa jest najwięcej wypadków i nieprawidłowości w zakresie BHP - podkreśla Krzysztof Sudoł, zastępca okręgowego inspektora pracy w Lublinie.

Przykładem mogą być prace przy remoncie elewacji czteropiętrowego bloku w Kraśniku. Rusztowanie, na którym pracowali robotnicy, chwiało się, nie miało poręczy, a siatka ochronna była nieszczelna. Inspektorzy pracy wydali decyzję o wstrzymaniu prac i ukarali firmę mandatem w wysokości 1,6tys. zł.

W trakcie kontroli przeprowadzonych na przełomie marca i kwietnia w 82 przypadkach firmy budowlane musiały wstrzymać roboty, bo istniało bezpośrednie zagrożenie życia i zdrowia pracowników. Inspektorzy wystawili ponadto blisko 70 mandatów na łączną kwotę 70,6 tys. zł.

- To dopiero początek sezonu budowlanego, ale mamy nadzieję, że firmy wyciągną odpowiednie wnioski z naszych kontroli - dodaje Krzysztof Sudoł z OIP.

W środę, z okazji Światowego Dnia Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy, lubelscy inspektorzy podsumowali także statystyki wypadków w naszym regionie. W ubiegłym roku odnotowali 19 wypadków śmiertelnych i 36 ciężkich. Kolejne śmiertelne ofiary przyniósł 2010 r. Wśród nich był m.in. traktorzysta, który pracował przy wywozie śmieci. W pewnej chwili jego ubranie pochwycił obracający się wałek, który wciągnął mężczyznę do wnętrza maszyny. Robotnik poniósł śmierć na miejscu, bo wałek nie miał osłony.

Wiadomości

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!