Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Poniatowa: Film o poniatowskiej samorządności wygrał konkurs „Moja Polska samorządna” (WIDEO)

Agnieszka Ciekot
Aleksander Sola, pierwszy  przewodniczący Rady Miejskiej w Poniatowej
Aleksander Sola, pierwszy przewodniczący Rady Miejskiej w Poniatowej materiał organizatora
Aleksander Sola, pierwszy przewodniczący Rady Miejskiej w Poniatowej doczekał się filmu. Nakręcił go jego wnuk. Film był tak dobry, że wygrał konkurs organizowany przez Fundację Rozwoju Demokracji Lokalnej i kancelarię Senatu RP.

Film nosi tytuł „Wspólna droga do samorządności - Aleksander Sola”. Jego reżyserem jest 25-letni Maciej Piotrowski z Grodysławic, którego rodzinne korzenie wywodzą się z powiatu opolskiego.

Maciej postanowił opowiedzieć historię swojego dziadka, Aleksandra Soli, pierwszego przewodniczącego Rady Miejskiej w Poniatowej, który swoje życie poświęcił budowie społeczeństwa obywatelskiego. Film opowiada o przemianach ustrojowych i wielkiej energii, jaka towarzyszyła wprowadzaniu reformy samorządowej w Poniatowej. - Dziadek przedstawił wydarzenia z przed 25 lat, kiedy to wraz z innymi społecznikami wprowadzali do życia założenia reformy samorządowej – mówi młody reżyser.

Początki poniatowskiej samorządności nie były łatwe. - Nowo wybrane samorządy dostały pełną władzę w terenie i pełną odpowiedzialność za swoje decyzje. Ustawy samorządowców musiały być tylko zgodne z Konstytucją i prawem RP. Nikt z nas nie miał żadnego doświadczenia w pracy samorządowców, w Polsce od ponad 50 lat ich nie było – wspomina pan Aleksander Sola. - Ja np. byłem tylko ślusarzem, burmistrz - dyrektorem szkoły, a wiceburmistrz - księgową.

Jedną z pierwszych decyzji Rady Miejskiej w Poniatowej była propozycja zmian nazwy niektórych ulic ( 22 Lipca, ul. Rewolucji Październikowej). - Natrafiliśmy na opór grupy nauczycielek i to chodzących do Kościoła. Przeprowadziliśmy referendum, uzyskaliśmy poparcie większości. Ulica 22 Lipca jest dziś ulicą 11 Listopada, zaś co do ul. Rewolucji Październikowej musieliśmy pójść na kompromis i nadać bardziej neutralną nazwę. Modrzewiowa – opowiada.

Organizatorem konkursu były Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej i kancelaria Senatu RP. Jego celem było przypomnienie reformy samorządowej, która po 1990 roku w zasadniczy sposób zmieniła ustrój Polski, zrywając z centralnym zarządzaniem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na opolelubelskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto