Porady prawne Porady prawne

Porady prawne: Zobacz, co odpowiada prawnik na twoje pytanie (© sxc.hu)

Nasza Czytelniczka wpłaciła zadatek na mieszkanie. Niestety, bank odmówił udzielenia jej kredytu. Czy kobiet ma teraz szansę na odzyskanie zadatku? Sprawdźcie, jaka jest opinia prawnika.

Na wybrane, zgłoszone przez Was pytania (lublin@naszemiasto.pl), odpowiada Łukasz Lecyk, Kancelaria Adwokacka ul. Czechowska 4 lokal 321 w Lublinie - www.adwokat-lecyk.pl.

Na pytania czekamy pod adresem: lublin@naszemiasto.pl, możecie też wpisywać je w komentarzach pod tekstem.

Mam pytanie związane z mieszkaniem. Chciałam kupić mieszkanie, podpisałam wstępną umowę, zapłaciłam 5 tys. zł zadatku, ale niestety nie dostałam kredytu hipotecznego, co jest związane z niezdolnością kredytową. Czy jest szansa na odzyskanie zadatku?

Zgodnie z przepisem art. 394 kodeksu cywilnego, w braku odmiennego zastrzeżenia umownego albo zwyczaju zadatek dany przy zawarciu umowy ma to znaczenie, że w razie niewykonania umowy przez jedną ze stron druga strona może bez wyznaczenia terminu dodatkowego od umowy odstąpić i otrzymany zadatek zachować, a jeżeli sama go dała, może żądać sumy dwukrotnie wyższej.

Odpowiedzieć na pytanie Czytelniczki można w dwojaki sposób:
- w sytuacji gdy w umowie przedwstępnej zawarcie umowy przyrzeczonej uzależniono od wcześniejszego uzyskania kredytu hipotecznego przez kupującego – zadatek ulega zwrotowi,
- w sytuacji gdy ww. „odmiennego zastrzeżenia umownego” nie ujęto w umowie przedwstępnej – Czytelniczka nie odzyska zadatku.

Dla potwierdzenia mojej argumentacji przytoczę wyrok Sądu Apelacyjnego w Gdańsku z dnia 8 lutego 2012 r., wydany w sprawie o sygn. akt V ACa 294/12, w którym wskazano, że niezgromadzenie przez nabywcę w terminie określonym w umowie przedwstępnej środków finansowych na zakup nieruchomości nie zwalnia go, co do zasady, od odpowiedzialności za niewykonanie umowy przyrzeczonej. W przedmiotowej sprawie Sąd stwierdził, że „w chwili zawierania umowy przedwstępnej powód zdawał sobie sprawę z tego, że nie ma dochodów, a co za tym idzie powinien był liczyć się z tym, że nie uzyska kredytu potrzebnego do sfinansowania przedmiotowego zakupu. Jeżeli zatem, mimo tej świadomości, zdecydował się na zawarcie umowy przedwstępnej, musiał liczyć się z ryzykiem utraty danego zgodnie z tą umową zadatku.”

PORADY PRAWNE. ZOBACZ ODPOWIEDZI NA INNE PYTANIA:
-> Co może zrobić syn, któremu ojciec nie zapisał nic w spadku? (odpowiedź)
-> Czy małżonkowie, którzy mieszkają w jednym domu i nie zamierzają się z niego wyprowadzać, mogą dostać rozwód? (odpowiedź)
-> Zaległe należności za obsługę zapomnianego konta bankowego. Co zrobić, gdy trwa już postępowanie komornicze? (odpowiedź)

Wiadomości

Komentarze (1)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

eM (gość)

Zadatek różni się od zaliczki tym, że w razie niewykonania umowy przez jedną ze stron, druga strona wzbogaca się o wysokość zadatku; natomiast zaliczka jest po prostu zwracana, bez dodatkowych konsekwencji. Zaliczka staje się nią tylko wtedy, gdy zostanie to jasno określone w umowie – bez takiego określenia będzie to zadatek.