Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Porady prawne: Zobaczcie, co odpowiada prawnik na wasze problemy, cz. X

red
Porady prawne: Zobaczcie, co odpowiada prawnik na wasze problemy
Porady prawne: Zobaczcie, co odpowiada prawnik na wasze problemy Porady prawne
Dostaliśmy kolejne wasze pytania i opisane problemy, które chcecie rozwiązać z naszą pomocą. Zobaczcie, co poradził Wam prawnik i jak odpowiedział na Wasze bolączki. Czekamy na kolejne zgłoszenia i pytania z zakresu prawna karnego, administracyjnego, cywilnego czy rodzinnego. Skorzystajcie z naszych porad prawnych.

Porady prawne: Zobaczcie, co odpowiada prawnik na wasze problemy

Na wybrane pytania i problemy, które zgłosicie odpowiada Łukasz Lecyk, Kancelaria Adwokacka ul. Czechowska 4 lokal 321 w Lublinie, www.adwokatlecyk.pl

Na Wasze pytania do prawnika czekamy pod adresem: [email protected], możecie też wpisywać je w komentarzach pod tekstem!

1. Czy wieszanie ogłoszeń lub informacji na przystankach jest nielegalne? Jeśli tak to czemu? Chciałbym rozwiesić plakaty informujące o koncercie i mam wątpliwości.

ODPOWIEDŹ:
Pana wątpliwości są jak najbardziej zasadne. Zgodnie z przepisem art. 63a kodeksu wykroczeń, kto umieszcza w miejscu publicznym do tego nieprzystosowanym (a takim miejscem jest przystanek autobusowy) ogłoszenie, plakat, afisz, apel, ulotkę, napis lub rysunek albo wystawia je na widok publiczny w innym miejscu bez zgody zarządzającego tym miejscem, podlega karze ograniczenia wolności albo grzywny w wysokości od 20 do 5 000 zł. Popełnienie tego wykroczenia może być także podstawą do orzeczenia przepadku przedmiotów stanowiących przedmiot wykroczenia (wszystkich plakatów), nawiązki w wysokości do 1 5000 zł lub obowiązku przywrócenia stanu poprzedniego. Pamiętajmy, że ogłoszenia, afisze, plakaty itp. mogą być umieszczane w miejscach publicznych specjalnie do tego wyznaczonych, takich jak słupy ogłoszeniowe, specjalne tablice ogłoszeń, gabloty itp. Respektując tę zasadę zapobiegamy oszpeceniu przestrzeni publicznej.

2. Czy zgodne z prawem jest wymaganie przez szkołę zwolnienia lekarskiego w razie mojej nieobecności na sprawdzianie wiadomości?

ODPOWIEDŹ:
Kwestia usprawiedliwiania nieobecności uczniów na zajęciach powinna być szczegółowo uregulowana w prawie wewnątrzszkolnym (statut, regulamin szkolny). Proszę jednak pamiętać, że statut czy regulamin szkolny nie może być sprzeczny z aktami prawnymi wyższego rzędu. Żaden z tych aktów nie zawiera normy prawnej, która nakładała by na rodzica bądź ucznia obowiązek usprawiedliwiania nieobecności w szkole zwolnieniem wystawionym przez lekarza. Mając na uwadze powyższe, w mojej ocenie całkowicie wystarczające będzie klasyczne usprawiedliwienie.

Zgodnie z art. 92 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, dziecko pozostaje aż do pełnoletności pod władzą rodzicielską. Zatem do 18 roku życia, to rodzic winien usprawiedliwiać nieobecność dziecka. Z chwilą uzyskania pełnoletniości, młoda osoba ma pełną zdolność do czynności prawnych, a co za tym idzie może sama usprawiedliwiać swoje nieobecności w szkole.

3. Ile dni wolnych przysługuje w pracy w związku z własnym ślubem? Jak to wygląda w przypadku umowy o pracę, umowy o dzieło i umowy zlecenia?

ODPOWIEDŹ:
W przypadku gdy mamy do czynienia z umową o pracę, sytuacja jest klarowna. Zgodnie z § 15 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy z dnia 15 maja 1996 roku, pracodawca jest obowiązany zwolnić od pracy pracownika na czas obejmujący 2 dni - w razie ślubu pracownika lub urodzenia się jego dziecka albo zgonu i pogrzebu małżonka pracownika lub jego dziecka, ojca, matki, ojczyma lub macochy. Pracownik powinien uprzedzić pracodawcę o przyczynie i przewidywanym okresie nieobecności w pracy, jeżeli przyczyna tej nieobecności jest z góry wiadoma lub możliwa do przewidzenia. Pamiętajmy o udokumentowaniu wydarzenia będącego podstawą do otrzymania urlopu okolicznościowego. Pracodawca może zażądać dokumentu uprawniającego do okolicznościowego zwolnienia z pracy. Dokumentem takim może być odpis aktu małżeństwa. Za okres zwolnienia od pracy w związku z ważnymi okolicznościami rodzinnymi pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia.

Jeśli chodzi o umowę zlecenia i umowę o dzieło, zaakcentować należy, iż są to umowy o charakterze cywilnoprawnym i nie będą mieć do nich zastosowania przepisy regulujące uprawnienia pracownicze. Warto dodać, że zgodnie z kodeksem cywilnym, strony zawierające umowę mogą ułożyć stosunek prawny według swego uznania, byleby jego treść lub cel nie sprzeciwiały się właściwości stosunku, ustawie ani zasadom współżycia społecznego. Nic nie stoi zatem na przeszkodzie by w/w umowy zawierały zapis, który odpowiadał będzie treścią § 15 rozporządzenia, o którym wspominałem na początku. Jeśli wskazane umowy nie poruszają tej kwestii, jedyne co pozostaje Czytelnikowi to liczyć na dobrą wolę „pracodawcy”.

4. Mam 14 lat, pobiłem kolegę, sprawa jest na policji. Słyszałem, że mogę trafić do poprawczaka, czy to prawda? Proszę o pomoc, moi rodzice jeszcze nic nie wiedzą.

ODPOWIEDŹ:
Zgodnie z art. 5 ustawy o postępowaniu w sprawach nieletnich, wobec nieletniego mogą być stosowane środki wychowawcze oraz środek poprawczy w postaci umieszczenia w zakładzie poprawczym; kara może być orzeczona tylko w wypadkach prawem przewidzianych, jeżeli inne środki nie są w stanie zapewnić resocjalizacji nieletniego. Zgodnie z art. 10 wyżej cytowanej ustawy, sąd rodzinny może orzec umieszczenie w zakładzie poprawczym nieletniego, który dopuścił się czynu karalnego (w tym przypadku spowodowania średniego lub lekkiego uszczerbku na zdrowiu pokrzywdzonego kolegi), jeżeli przemawiają za tym wysoki stopień demoralizacji nieletniego oraz okoliczności i charakter czynu, zwłaszcza gdy inne środki wychowawcze okazały się nieskuteczne lub nie rokują resocjalizacji nieletniego. Czytelnik nie wskazał w jakich okolicznościach spowodował uszczerbek na zdrowiu kolegi, nie sprecyzował również czy podobne zachowania miały miejsce w przeszłości. Jeśli założymy, że jest to pierwszy tego typu incydent, a osoba zadająca pytanie ma generalnie dobrą opinię w szkole czy w miejscu zamieszkania, to sąd rodzinny powinien poprzestać na mniej dolegliwym środku wychowawczym np. nadzorze kuratora.

5. Przeszkadzają mi ludzie, którzy natarczywie zaczepiają przechodniów próbując wyłudzić od nich pieniądze. Czy takie zachowanie jest karalne? Gdzie i komu można je zgłosić – jakim służbom?

ODPOWIEDŹ:
Takie zachowanie jest karalne. Zgodnie z art. 58 § 2 kodeksu wykroczeń, kto żebrze w miejscu publicznym w sposób natarczywy lub oszukańczy, podlega karze aresztu albo ograniczenia wolności. Natarczywość to sytuacja, kiedy sprawca narzuca się innej osobie, wielokrotnie ponawia prośbę o ofiarę, swoim zachowaniem uniemożliwia swobodne przejście. Sprawca może być także agresywny, uporczywy w swoim działaniu, wręcz prześladujący ofiarodawcę, albo też w stosunku do osób odmawiających ofiary zachowuje się w sposób lekceważący bądź używa wobec nich pogróżek czy słów powszechnie uważanych za obraźliwe. UWAGA! Nie stanowi wykroczenia z w/w przepisu czynność polegająca na zbieraniu datków za publiczne chwalenie się swoimi umiejętnościami artystycznymi (np. gra na instrumencie, malowanie obrazów, rysowanie karykatur, rzeźbienie).

Wskazane zachowanie można zgłosić policji lub Straży Miejskiej.

Na Wasze pytania do prawnika czekamy pod adresem: [email protected], możecie też wpisywać je w komentarzach pod tekstem!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto