Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Poradź się prawnika: Zobaczcie, co odpowiada prawnik na wasze problemy, cz. XXVI

red
Poradź się prawnika -  za darmo!
Poradź się prawnika - za darmo! archiwum
Poradź się prawnika, który odpowie na wasze pytania i opisane problemy. Zobaczcie, jakich wskazówek udzielił naszym Czytelnikom w kolejnej serii odpowiedzi. Czekamy na dalsze zgłoszenia i pytania z zakresu prawna karnego, administracyjnego, cywilnego czy rodzinnego.

CZYTAJ NASZ SERWIS: PORADY PRAWNE

Na wybrane pytania i problemy, które zgłosicie odpowiada Łukasz Lecyk, Kancelaria Adwokacka ul. Czechowska 4 lokal 321 w Lublinie, www.adwokatlecyk.pl

Na Wasze pytania do prawnika czekamy pod adresem: [email protected], możecie też wpisywać je w komentarzach pod tekstem!

1. Czy teść, który ma zapisaną dożywotnią służebność a nie mieszka z nami od siedmiu lat może stać na przeszkodzie sprzedaży naszego domu, a jeśli tak to co możemy zrobić?

W pierwszej kolejności warto podnieść, iż obciążenie domu służebnością osobistą mieszkania nie stanowi przeszkody prawnej do sprzedaży tego domu. Jednak właściciele nieruchomości obciążonych ograniczonymi prawami rzeczowymi mają istotne trudności ze znalezieniem kupca. Powód jest prosty - nikt nie zechce kupić domu, w którym ma prawo mieszkać inna osoba. Ponadto w/w służebność obniża wartość rynkową nieruchomości.

Służebność osobista wygasa co do zasady z tych samych przyczyn, z jakich wygasa służebność gruntowa, a więc w razie m. in.: zrzeczenia się jej przez uprawnionego (art. 248 kodeksu cywilnego – dalej k.c.), upływu terminu końcowego, spełnienia się warunku rozwiązującego, nabycia nieruchomości obciążonej przez uprawnionego (art. 247 k.c.), niewykonywania służebności przez okres wskazany w ustawie (art. 293 k.c.) czy na podstawie orzeczenia sądowego. Najprostszym rozwiązaniem jest zrzeczenie się służebności osobistej przez teścia. Jeżeli służebność mieszkania była ujawniona w księdze wieczystej, to koniecznie będzie wykreślenie tego ograniczonego prawa rzeczowego z tejże księgi. To z kolei wymaga, aby zrzeczenie było dokonane co najmniej w formie pisemnej z podpisem poświadczonym przez notariusza.

2. Czy mieszkanie komunalne można wynajmować komuś z rodziny?

Zgodnie z przepisem art. 11 ust. 2 ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego z dnia 21 czerwca 2001 r., nie później niż na miesiąc naprzód, na koniec miesiąca kalendarzowego, właściciel (w tym wypadku gmina) może wypowiedzieć stosunek prawny, jeżeli lokator wynajął, podnajął albo oddał do bezpłatnego używania lokal lub jego część bez wymaganej pisemnej zgody właściciela.

Mając na uwadze powyższy zapis, stwierdzić należy, iż tzw. mieszkanie komunalne można wynająć komuś z rodziny, ale tylko w wypadku gdy gmina wyrazi na to zgodę - na co raczej nie należy liczyć. Wynajęcie lokalu bez wspomnianej zgody może spowodować wypowiedzenie podstawowego stosunku prawnego łączącego lokatora oraz gminę.

3. Czy można w trakcie wykonywanie jednej pracy wykonywać drugą? Czy podczas bycia dyrektorem/kierownikiem jednej firmy można "urzędować" w innej firmie/urzędzie? Pytanie jest na czasie i liczę na odpowiedź.

Nie ma przepisu, który by zabraniał pracownikowi podjęcia dodatkowego zatrudnienia zarówno na podstawie umowy cywilnoprawnej, jak i na podstawie umowy o pracę. Dodatkowe zatrudnienie nie jest uzależnione od zgody pracodawcy. Przy spełnieniu odpowiednich przesłanek możliwa jest również praca na dwóch etatach u tego samego pracodawcy.

Należy jednak pamiętać o przepisie art. 100 kodeksu pracy, który m. in stanowi, iż pracownik jest obowiązany wykonywać pracę sumiennie, dbać o dobro zakładu pracy oraz zachować w tajemnicy informacje, których ujawnienie mogłoby narazić pracodawcę na szkodę. Treść przywołanego artykułu pozwala wyciągnąć wniosek, iż dodatkowe zatrudnienie nie może przede wszystkimi kolidować z pracą dotychczas wykonywaną, być w stosunku do niej konkurencyjne oraz nie może narazić pracodawcy na szeroko rozumianą szkodę.

Co w sytuacji gdy chcemy pracować na dwóch etatach u tego samego pracodawcy? Pomocny w odpowiedzi na to pytanie może być wyrok Sądu Najwyższego z dnia 13 marca 1997 r. wydany w sprawie o sygn. akt I PKN 43/97, który stanowi, iż „z tym samym pracodawcą, w zakresie wykonywania pracy tego samego rodzaju, pracownik może pozostawać tylko w jednym stosunku pracy”. Przepisy ustalające maksymalne normy czasu pracy oraz określające warunki dopuszczalności świadczenia pracy w godzinach nadliczbowych mają charakter bezwzględnie obowiązujący w tym znaczeniu, że nie mogą być one przekraczane, nawet jeżeli pracownik w danym przypadku się na to godzi, czy też uważa, iż leży to w jego interesie. Zawarcie z pracownikiem dodatkowej (drugiej) umowy o pracę za wynagrodzeniem jest zatem dopuszczalne wyjątkowo, gdy chodzi o rodzaj pracy wyraźnie inny niż uzgodniony w podstawowym czasie pracy. Pogląd analogiczny wyrażony został w uchwale Sądu Najwyższego dnia 12 marca 1969 r. w sprawie o sygn. akt III PZP 1/69: „Pracodawca, który zatrudnia pracownika poza normalnymi godzinami pracy, obowiązany jest za tę pracę płacić wynagrodzenie [...] chyba że jest ona wykonywana na podstawie odrębnej umowy, obejmującej rodzajowo zupełnie inne czynności”.

Jeśli chodzi o pracowników samorządowych (urzędników) kwestię tę reguluje art. 30 ustawy o pracownikach samorządowych z dnia 21 listopada 2008 r., która stanowi, iż pracownik samorządowy zatrudniony na stanowisku urzędniczym, w tym kierowniczym stanowisku urzędniczym, nie może wykonywać zajęć pozostających w sprzeczności lub związanych z zajęciami, które wykonuje w ramach obowiązków służbowych, wywołujących uzasadnione podejrzenie o stronniczość lub interesowność oraz zajęć sprzecznych z obowiązkami wynikającymi z ustawy. Co to w praktyce oznacza? Ustawa nie ustanawia generalnego zakazu podejmowania dodatkowych zajęć przez urzędników samorządowych. Zabronione jest jedynie podejmowanie zajęć o cechach wskazanych w wyartykułowanym przepisie.

4. Kiedy przysługuje odprawa pośmiertna i komu?

W razie śmierci pracownika w czasie trwania stosunku pracy lub w czasie pobierania po jego rozwiązaniu zasiłku z tytułu niezdolności do pracy wskutek choroby, rodzinie przysługuje od pracodawcy odprawa pośmiertna.

Wysokość odprawy, o której mowa powyżej, jest uzależniona od okresu zatrudnienia pracownika u danego pracodawcy i wynosi:
- jednomiesięczne wynagrodzenie, jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 10 lat,
- trzymiesięczne wynagrodzenie, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 10 lat,
- sześciomiesięczne wynagrodzenie, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 15 lat.

Odprawa pośmiertna przysługuje małżonkowi pracownika oraz innym członkom rodziny spełniającym warunki wymagane do uzyskania renty rodzinnej w myśl przepisów o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Odprawę pośmiertną dzieli się w częściach równych pomiędzy wszystkich uprawnionych członków rodziny. Jeżeli po zmarłym pracowniku pozostał tylko jeden członek rodziny uprawniony do odprawy pośmiertnej, przysługuje mu odprawa w wysokości połowy odpowiedniej kwoty.

5. Sąsiad często w weekendy robi grilla na balkonie. Nie dość, że wszędzie unosi się zapach spalonej kiełbasy, to strasznie dymi tym grillem. Można coś z tym zrobić?

Jest to dość częsty problem. Przepisy prawa nie odnoszą się wprost do tej problematyki. Warto jednak pamiętać, iż „grillowanie” może być uznanie jako używanie otwartego ognia. Zgodnie z przepisem art. 82 kodeksu wykroczeń, kto dokonuje czynności, które mogą spowodować pożar, jego rozprzestrzenienie się, utrudnienie prowadzenia działania ratowniczego lub ewakuacji, polegającej np. na niedozwolonym używaniu otwartego ognia, podlega karze aresztu, grzywny albo karze nagany.

Bywa też, że takie zachowanie jest kwalifikowane jak zakłócenie spokoju lub porządku publicznego.
Warto również pamiętać, iż zgodnie z przepisem art. 144 kodeksu cywilnego, właściciel nieruchomości powinien przy wykonywaniu swego prawa powstrzymywać się od działań, które by zakłócały korzystanie z nieruchomości sąsiednich ponad przeciętną miarę, wynikającą ze społeczno-gospodarczego przeznaczenia nieruchomości i stosunków miejscowych.

Jeśli sąsiad nie powstrzymuję się od wskazanych działań (grilluje w uciążliwy sposób), można przeciwko niemu wystąpić z tzw. roszczeniem negatoryjnym czyli roszczeniem o przywrócenie stanu zgodnego z prawem i zaniechanie naruszeń.

PORADŹ SIĘ PRAWNIKA: Na Wasze pytania do prawnika czekamy pod adresem: [email protected], możecie też wpisywać je w komentarzach pod tekstem!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto