Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powiat opolski: Pracodawcy mogą zatrudnić bezrobotnych na prace interwencyjne

Agnieszka Ciekot
Do 8 marca Powiatowy Urząd Pracy w Opolu Lubelskim przyjmuje od pracodawców wnioski na organizację prac interwencyjnych.
Do 8 marca Powiatowy Urząd Pracy w Opolu Lubelskim przyjmuje od pracodawców wnioski na organizację prac interwencyjnych. archiwum AC
Firmy prywatne i zakłady pracy należące do tak zwanej budżetówki mogą starać się o pieniądze na organizację prac interwencyjnych. Powiatowy Urząd Pracy w Opolu Lubelskim ruszył właśnie z drugim naborem wniosków.

Wnioski na organizację prac interwencyjnych przyjmuje opolski pośredniak do 8 marca. To jest już drugi nabór. – W tym roku na ten cel mamy przeznaczone 189 tys.zł. Starczy to na organizację prac interwencyjnych dla 33 bezrobotnych – mówi Dorota Knyś, zastępca dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Opolu Lubelskim. - Przy czym 12 osób skierowaliśmy już po pierwszym naborze – dodaje.

Nie wszyscy jednak bezrobotni mogą skorzystać z tej formy zatrudnienia. – Wszystko zależy od tego, kto jest organizatorem prac – przyznaje Knyś.

Jeżeli o organizację prac interwencyjnych starają się publiczne zakłady pracy to na ten rodzaj prac mogą być skierowane między innymi osoby długotrwale bezrobotne, do 25 roku życia i po 50-tce, a także kobiety które po urodzeniu dziecka nie podjęły pracy oraz osoby samotnie wychowujące dzieci. W przypadku firm prywatnych kierowani bezrobotni dodatkowo muszą spełniać wymogi rozrządzenia Komisji Europejskiej – to znaczy znajdować się w szczególnie niekorzystnej lub bardzo niekorzystnej sytuacji. Do tych dwóch grup zaliczane są miedzy innymi osoby powyżej 50 roku życia, nie posiadające kwalifikacji zawodowych i ukończonej szkoły ponadgimnazjalnej, a także pozostające bez stałego zatrudnienia od co najmniej 6 miesięcy.

- Jeśli bezrobotny jest zatrudniony na cały etat to refundujemy z wynagrodzenia 750 zł i składkę ZUS. A w przypadku pół etatu jest to 550 zł plus kładka ZUS – mówi zastępca dyrektora PUP w Opolu Lub.

Średni okres na jaki kierowane są osoby na prace interwencyjne wynosi rok. - Przy czym przedsiębiorca po okresie refundacji zobowiązany jest zatrudnić bezrobotnego na co 12 miesięcy – dodaje Dorota Knyś.


Czytaj Kronikę policyjną Lubelszczyzny
Czytaj nasz luźny serwis - Z przymrużeniem oka

Najświeższe wiadomości z Twojego miasta prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
Prześlij nam swój artykuł lub swoje zdjęcia. Nie masz konta? Zarejestruj się!
Masz firmę? Dodaj ją za darmo do Katalogu Firm.
Organizujesz imprezę? Poinformuj nas!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak przygotować się do rozmowy o pracę?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na opolelubelskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto