We wtorek oficjalnie został otwarty Środowiskowy Dom Samopomocy w Prawnie. Azyl znajdą w nim dorośli mieszkańcy gminy Józefów nad Wisłą, upośledzeni umysłowo i chorzy psychicznie.

Pierwotnie placówka miała zostać otwarta 8 lutego. Ale termin w ostatniej chwili zmieniono. – Powodem zmiany terminu jest mój wyjazd służbowy – tłumaczy Grzegorz Kapica, wójt gminy Józefów nad Wisłą.

Na utworzenie Środowiskowego Domu Samopomocy w Prawnie gmina dostała 150 tysięcy złotych z ministerstwa pracy i polityki społecznej. Pieniądze poszły na adaptację pomieszczeń budynku szkoły do potrzeb osób niepełnosprawnych, wykonanie niezbędnych remontów i zakup wyposażenia.

Placówka pierwszych podopiecznych przyjęła już pod koniec ubiegłego roku. Dziennie spędzają w niej sześć godzin. Dostają ciepły posiłek i uczestniczą w zajęciach rehabilitacyjnych, plastycznych, komputerowych i kulinarnych. - Poza tym biorą udział w treningach zaradności życiowej. Niektóre osoby musimy od podstaw wprowadzać w życie społeczne, bo do tej pory nie miały odpowiednich wzorców – mówi Beata Kosmowska, p.o. dyrektora ŚDS w Prawnie.

Ośrodek utworzony został dla 20 dorosłych osób. - Ale już dziś wiemy, że oczekiwania i potrzeby środowiska są większe i będziemy aplikować do wojewody o zgodę na ich zwiększenie – zapowiada Kapica.

Jak podkreśla wójt stworzony w Prawnie ośrodek odciąży rodziny w sprawowaniu codziennej opieki nad niepełnosprawnymi członkami rodzin. – A co się z tym wiąże umożliwi im kontynuację zatrudnienia lub podjęcie pracy zawodowej – mówi.Czytaj Kronikę policyjną Lubelszczyzny
Czytaj nasz luźny serwis - Z przymrużeniem oka


Najświeższe wiadomości z Twojego miasta prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
Prześlij nam swój artykuł lub swoje zdjęcia. Nie masz konta? Zarejestruj się!
Masz firmę? Dodaj ją za darmo do Katalogu Firm.
Organizujesz imprezę? Poinformuj nas!

Komentarze (6)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Baca (gość)

Nie na obwodnicę tylko na most, czytać nie umiesz? Nie wiem czy wiesz, że to jest umowa sprzed lat,a jak nie wiesz, to nie zabieraj głosu MARUDO.

Zwykłyczłowiek (gość)

Te pieniądze obiecano i podpisano już 10 lat temu, to po co się czepiasz wójta jak nie wiesz, po co głupoty piszesz jak nie masz Wyborco pojęcia, lepiej sie dowiedz kto 10 lat temu podpisał dokumenty

WYBORCY (gość)

ALE PAN WÓJT BRYLUJE, TU PRZETNIE WSTĘGĘ , NA OBWODNICĘ DA LEKKĄ RĄCZKĄ 600 TYS .,I SIEDZI SOBIE NA FOTELU, JAK U P. BOGA ZA PIECEM.
DO ROBOTY.
NIECH SIĘ P. WYBIERZE NA SPOTKANIE Z WYBORCAMI I WÓWCZAS POSŁUCHA CO O PAŃSKIM RZĄDZENIU MYŚLĄ ZWYKLI LUDZIE

bzz (gość)

Brawo, ciekawe ile Pan KAPLICA ukręcił na lewo na alkohol przy tej inwestycji.
Tacy ludzie zostają wójtami, żenada.