18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Projekt "Włącz się: Mieszkańcy wskazali gminie co ma robić (ZDJĘCIA)

Agnieszka Ciekot
Podsumowanie projektu "Włącz się" w Opolu Lubelskim.
Podsumowanie projektu "Włącz się" w Opolu Lubelskim. AC
Energetyka słoneczna, program rozwoju technologii odnawialnych źródeł energii i modernizacja oświetlenia ulicznego – to trzy działania, którymi zdaniem mieszkańców powinna jak najszybciej zająć się gmina Opole Lubelskie. W czwartek przekazaniem energetycznych postulatów zakończony został projekt „Włącz się”.

Projekt „Włącz się” realizowany był w Opolu Lubelskim przez pół roku. Przez ten czas przedstawiciele Instytutu na rzecz Ekorozwoju spotykali się z mieszkańcami. – W trakcie tych spotkań chcieliśmy porozmawiać z mieszkańcami na tematy energetyczne – mówi Borys Martela z Instytutu na rzecz Ekorozwoju, który projekt „Włącz się” realizował nie tylko w Opolu Lubelskim ale również w Poniatowej i Rykach.

Uczestnicy spotkań zastanawiali się m.in. co robić, aby płacić mniej za energię, w jaki sposób zminimalizować negatywny wpływ produkcji energii na ludzkie zdrowie i przyrodę oraz jak szanować dobro jakim jest energia. - Mam nadzieję, że ta pozytywna energia, którą czuć było podczas naszych spotkań przełoży się na dalsze działanie – dodaje Franciszek Jackl, koordynator projektu „Włącz się”.

Dyskusje które prowadzili mieszkańcy nie były czczym gadaniem. Energetyczne narady obywatelskie zaowocowały wypracowaniem listy postulatów, które w czwartek oficjalnie przedstawione zostały władzom gminy. Na liście tej znalazło się 15 rekomendacji. Mieszkańcy, którzy przyszli na podsumowanie projektu, mieli możliwość wyboru trzech najważniejszych. Najwięcej głosów otrzymały trzy postulaty: energetyka słoneczna, program rozwoju technologii odnawialnych źródeł energii oraz modernizacja oświetlenia ulicznego.

Burmistrz Opola Lubelskiego zapewnia, że wypracowanych przez mieszkańców rekomendacji do kosza nie wyrzuci i gmina będzie je systematycznie wdrażała. Urzędnicy już podjęli działania w tym zakresie. Gmina złożyła wniosek o dofinansowanie do zakupu i montażu solarów dla mieszkańców, ma opracowany już też program gospodarki niskoemisyjnej, który będzie podstawą do tworzenia programu rozwoju technologii odnawialnych źródeł energii w gm. Opole Lubelskie.

Gorzej jest ze sprawą modernizacji oświetlenia ulicznego. – Ok. 90 procent oświetlenia, które znajduje się na terenie naszej gminy nie jest naszą własnością. I to będzie nasuwać nam spore problemy. Niektóre są jednak do przeskoczenia – zapewnia Dariusz Wróbel, burmistrz Opola Lub. Po rozpoczętej w 2003 r. przez gminę kompleksowej modernizacji oświetlenia ulicznego prace będą kontynuowane. – Mamy na względzie kolejne usprawnienie sieci oświetleniowej w gminie – zapowiada burmistrz.

Pozytywną energię na zakończenie projektu wnieśli również aktorzy opolskiej grupy teatralnej „Pokolenie”, którzy wystawili spektakl „Kopciuszek naszych czasów”. Wręczone zostały też nagrody zwycięzcom konkursu plastycznego.


Czytaj Kronikę policyjną Lubelszczyzny
Czytaj nasz luźny serwis - Z przymrużeniem oka

Najświeższe wiadomości z Twojego miasta prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
Prześlij nam swój artykuł lub swoje zdjęcia. Nie masz konta? Zarejestruj się!
Masz firmę? Dodaj ją za darmo do Katalogu Firm.
Organizujesz imprezę? Poinformuj nas!

od 7 lat
Wideo

Kalendarz siewu kwiatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na opolelubelskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto