Cztery starty, cztery medale (dwa złote, jeden srebrny i jeden brązowy), cztery rekordy życiowe w nowym stroju tekstylnym oraz czas lepszy od minimum na mistrzostwa Europy seniorów w Budapeszcie (9-15 sierpnia, 2010 r.) to dorobek Konrada Czerniaka z Wisły Puławy w otwartych międzynarodowych mistrzostwach Hiszpanii, które w dniach 22-25 kwietnia rozegrano na długim basenie w Maladze.

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij
Pierwszego dnia zawodów 21-letni puławianin popłynął na dystansie 50 m stylem dowolnym, gdzie wywalczył brązowy medal z czasem 22,79. Zwyciężył George Bovell z Trynidadu i Tobago (22,35), przed Javierem Noriegą z Hiszpanii (22,62).

W kolejnych dniach "Czerny" zaliczył trzy rewelacyjne występy, a najlepiej zaprezentował się w wyścigu na 100 m stylem motylkowym, zdobywając złoty krążek z fantastycznym rezultatem 52,71. Konrad sprawił olbrzymią sensację, pokonując Rafaela Munoza Pereza z Hiszpanii, dwukrotnego brązowego medalistę mistrzostw świata seniorów z Rzymu (2009) na dystansach 50 i 100 m stylem motylkowym oraz rekordzistę świata na 50 m motylkiem.

Właśnie wynik na tym dystansie jest lepszy od minimum PZP (53,26) na sierpniowe mistrzostwa Starego Kontynentu na Węgrzech oraz trzeci rezultat w Europie w 2010 roku.

Drugie złoto Czerniak zdobył w wyścigu na 100 m stylem dowolnym, uzyskując czas 49,98. Konrad pokonał kolejną sławę światowego pływania George’a Bovella , z którym przegrał na dystansie o połowę krótszym.

W ostatnim dniu rywalizacji pływak z Puław dorzucił do kolekcji srebro na 50 m stylem motylkowym, osiągając czas 24,15.

Tym razem bezkonkurencyjny okazał się Rafael Munoz Perez, który zrewanżował się Konradowi za porażkę na 100 m motylkiem. Rekordzista świata na tym dystansie nie miał sobie równych, uzyskując czas 23,45. Trzecia lokatę zajął Joaquin Belza z Argentyny (24,75).

Nadzieja polskiego pływania, wywodząca się z "grupy madryckiej", trenującej od 1,5 roku pod okiem Bartosza Kizierowskiego, Konrad Czerniak zaskakuje znakomitymi wynikami u progu sezonu i na pewno nie powiedział jeszcze ostatniego słowa. Od początku roku 2010 r. obowiązują nowe zasady dotyczące strojów pływackich. Po dwóch latach technologicznej wojny pomiędzy producentami, władze światowego pływania (FINA) podjęły decyzję o ograniczeniu możliwości wykorzystywania sztucznych materiałów w ich produkcji. Osiągane w tekstylnych kostiumach rezultaty odbiegają znacząco od tych, które zawodnicy zdobywali w poliuretanowych. Utrudniają one zawodnikom osiąganie rekordowych wyników, charakterystycznych
w światowym pływanie w 2008 i 2009 roku.

Coraz wyżej w rankingu

Konrad Czerniak plasuje się obecnie na trzeciej pozycji na dystansie 100 m motylkiem (52,71) w rankingu europejskim.

Liderem listy rankingowej jest reprezentant Wielkiej Brytanii, Michael Rock (52,36), natomiast drugą pozycję zajmuje Joeri Verlinden z Holandii (52,48). Tuż za Konradem plasują się natomiast: Nikołaj Skworcow z Rosjii (52,98), Antony James z Wielkiej Brytanii (53,18) oraz Francois Heersbrandt z Belgii (53,34).

Wiadomości

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!