- Co tu dużo mówić: po prostu w fabryce nie ma pracy dla tak licznej załogi. Nowy właściciel zapowiada rozwój, ale zanim to się rozkręci, minie sporo czasu - stwierdza Jan Borys ze związku zawodowego "Metalowcy", działającego w PZL-Świdnik.

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij
Z naszych informacji wynika, że pracę w świdnickiej fabryce śmigłowców, należącej do koncernu Agusta Westland, może stracić nawet 350 osób. To ponad 9 proc. całej załogi. Władze spółki negocjują właśnie warunki redukcji etatów ze związkowcami. Porozumienia jeszcze nie ma, ale zawiadomienie o planowanych zwolnieniach grupowych wpłynęło już do Powiatowego Urzędu Pracy w Świdniku.

- Przyczyną podjęcia takich działań jest kryzys, który spowodował, że większość naszych klientów obcięła zamówienia - wyjaśnia Jan Mazur, rzecznik prasowy PZL-Świdnik.

W fabryce zawrzało. Wszak nowy właściciel, gdy w lutym tego roku oficjalnie przejmował zakład, mówił o podwyżkach dla pracowników i gwarancjach zatrudnienia na najbliższe sześć lat. Niedawno fabryka zyskała też nowy kontrakt na 10 lat ze szwajcarskim producentem Pilatus Aircraft. Dotyczy on współpracy przy produkcji samolotu pilatus PC-12. To dało załodze nadzieję. Ale na krótko.

- Na pewno nikt nikogo nie zmusi do odejścia z pracy. Program ma być skierowany głównie do osób, które mogą przejść na wcześniejszą emeryturę lub uzyskać inne świadczenia - uspokaja Andrzej Borys ze związku zawodowego "Sierpień ’80" w PZL-Świdnik.

Zgodnie z pakietem socjalnym, każdemu, kto straci pracę z winy zakładu, przysługuje odprawa. Najwięcej, bo 42-krotność pensji, dostaną osoby, które przepracowały w fabryce ponad 30 lat. Najmniej - równowartość 24 płac - pracownicy ze stażem pracy do 15 lat. Pozostali otrzymają 36-krotność swojego miesięcznego wynagrodzenia.

Średnia płaca w PZL-Świdnik wynosi obecnie powyżej 3 tys. zł brutto.

Wiadomości

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!