Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Strajk Kobiet w woj. lubelskim. Sprawdź, co będzie się działo

PJ, AG
Czarny Protest w Lublinie
Czarny Protest w Lublinie Łukasz Kaczanowski
W najbliższy poniedziałek (3 października) odbędzie się Ogólnopolski Strajk Kobiet, który jest wyrazem sprzeciwu wobec planów zaostrzenia przepisów dotyczących aborcji. Tego dnia osoby przeciwne zmianom mają nie przyjść do pracy. Organizowane są też pikiety i marsze. Na terenie naszego województwa planowane są w Lublinie, Białej Podlaskiej, Biłgoraju i Chełmie.

Środowa pikieta w Lublinie

Ogólnopolski Strajk Kobiet ma być wyrazem sprzeciwu wobec prób zaostrzenia w Polsce przepisów aborcyjnych.
Skierowany do dalszych prac sejmowych projekt zmian zakłada wprowadzenie całkowitego zakazu aborcji (obecnie jest dopuszczalna w trzech przypadkach: gdy ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety ciężarnej, gdy badania wskazują na duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu lub gdy ciąża jest efektem czynu zabronionego np. gwałtu). Nowy projekt ma zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników. Ci, którzy nie zgadzają się, by przepisy weszły w życie – protestują.

Strajk Kobiet w woj. lubelskim
Strajk Kobiet to nie tylko nieobecność w pracy. W poniedziałek mają się też odbyć pikiety i marsze. W Białej Podlaskiej protest odbędzie się na Placu Wolności i ma trwać od godziny 10 do 18. Organizatorzy protestu zachęcają, by na ten czas wziąć koszyki z przekąskami i ciepłym piciem. W Chełmie protest potrwa od godz. 11 do 14. Udział w tym wydarzeniu zapowiedziało ponad 80 osób. W Biłgoraju uczestniczki protestu mają się spotkać w południe w Parku Solidarności. Natomiast w Lublinie kobiety będą pikietować od godz. 15.30 do 18 na placu Lecha Kaczyńskiego.

Nieobecność w pracy będzie usprawiedliwiona?
Poniedziałkowy protest wiąże się z nieobecnością uczestniczek w pracy. Czy ta nieobecność będzie usprawiedliwiona? Pracodawcy nie zajmują oficjalnego stanowiska w sprawie ale mówią, że osoby, które tego chcą, mogą wziąć wolne na zasadach zgodnych z prawem.

- Poglądy pracowników urzędu są ich prywatną sprawą podobnie jak czas, w którym zamierzają skorzystać z przysługującego urlopu. Każdy pracownik sam wybiera termin i sposób wykorzystania czasu wolnego z tytułu urlopu wypoczynkowego – mówi Roland Kurczewicz, pełnomocnik prezydent Chełma.

Oficjalnych stanowisk nie zajmują też lubelskie uczelnie. Ich władze także podkreślają, że poglądy pracowników to ich prywatna sprawa. - Każda z pań musi sama podjąć decyzję o tym, czy przyjdzie do pracy, czy nie. Żadnych ustaleń odgórnych na uczelni nie ma - tłumaczy Iwona Czajkowska - Deneka, rzecznik prasowy Politechniki Lubelskiej.

Jak mówi nam jedna z pracownic sklepu Leclerc w Lublinie osoby, które mają już zaplanowane wolne z pewnością wybiorą się na strajk. - Są to przeważnie osoby młode, ale nie tylko. Niektóre panie chcą zadbać o przyszłość swoich córek - stwierdza anonimowo pracownica sklepu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubelskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto