Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uczennice ZS nr 1 w Opolu w nagrodę za zwycięstwo w konkursie europejskim wyjechały do Brukseli

oprac. JPO, autorzy: K.R, OCK
W dniach 7-9 lipca 2015 roku dwie uczennice, Weronika Gogół oraz Weronika Piłat z Zespołu Szkół nr 1 w Opolu Lubelskim uczestniczyły w wyjeździe do Brukseli. Była to nagroda za zwycięstwo w konkursie "CoR/EA Secondary Schools Competition 2015".

Konkurs organizowany był przez grupę polityczną Europejskie Przymierze działającą w Komitecie Regionów Unii Europejskiej. Uczestnictwo w nim uczniów z Opola Lubelskiego było możliwe dzięki zgłoszeniu Zespołu Szkół nr 1 do udziału w konkursie przez Dariusza Wróbla, burmistrza Opola Lubelskiego oraz członka Komitetu Regionów i grupy Europejskie Przymierze.

Celem konkursu było zapoznanie młodych ludzi z instytucją Komitetu Regionów i Unią Europejską oraz zachęcenie ich do dyskusji i przemyśleń na temat przyszłości Europy. Żeby wygrać, uczennice musiały wykazać się szeroką wiedzą z tego zakresu oraz pisemnie odpowiedzieć na jedno z pytań, które w tegorocznym konkursie było odzwierciedleniem Europejskiego Roku na rzecz Rozwoju i poprawy komunikacji oddolnej w Unii Europejskiej. Koordynatorką konkursu w ZS nr 1 była pani Edyta Wójtowicz.

Oprócz uczennic z Opola Lubelskiego w oficjalnym spotkaniu zwycięzców konkursu z innych szkół obecna była także młodzież z Estonii, Włoch, Wielkiej Brytanii, Słowacji, Litwy, Irlandii i Szkocji oraz dwoje uczniów z Gdyni. Łącznie blisko 40 osób. Każda grupa miała za zadanie zaprezentować swoje miasto i kraj przed członkami grupy Europejskie Przymierze. Następnie wszyscy mieli okazję uczestniczyć w sesji plenarnej Komitetu Regionów w Parlamencie Europejskim, przebywając na głównej sali posiedzeń razem z obradującymi politykami. Na tym zakończyła się oficjalna część spotkania.

W dalszej kolejności młodzi ludzie odwiedzili Parlamentarium - Centrum dla Zwiedzających w Brukseli, czyli muzeum Unii Europejskiej. Interaktywna wystawa Parlamentarium pozwala z nowej perspektywy spojrzeć na tę instytucję. Dynamiczne, interaktywne ekrany multimedialne zabierają zwiedzających w podróż przez historię integracji europejskiej i pokazują jak UE wpływa na nasze codzienne życie.

Następnego dnia organizatorzy zaprosili wszystkich laureatów konkursu do zwiedzania miasta oraz na uroczysty obiad w jednej z wielu znakomitych restauracji na Starym Mieście w pobliżu słynnego Wielkiego Placu. Laureatki konkursu dużą część Starego Miasta stolicy Belgii zobaczyły już pierwszego dnia pobytu w towarzystwie Dariusza Wróbla i opiekującej się nimi Karoliny Zalewskiej-Mikity, nauczycielki z ZS nr 1. Uczennice zwiedziły m.in. takie zabytki, jak Katedra św. Michała i św. Guduli, Kamienicę Angel na Grand Place czy Muzeum Miejskie. Program wycieczki po mieście obejmował także wizytę przy Atomium, monumentalnym modelu kryształu żelaza, powiększonym 165 miliardów razy, który stoi w dzielnicy Laeken na przedmieściach Brukseli.

Komitet Regionów jest organem doradczym UE złożonym z wybranych na szczeblu lokalnym i regionalnym przedstawicieli ze wszystkich 28 państw członkowskich. Za pośrednictwem Komitetu Regionów mają oni możliwość wymiany opinii na temat aktów prawnych UE, które mają bezpośredni wpływ na regiony i miasta. Dzięki tej instytucji regiony i miasta mogą formalnie wypowiadać się w procesie stanowienia prawa przez UE, zapewniając uwzględnienie stanowiska i potrzeb władz lokalnych i regionalnych. Komitet składa się z przedstawicieli władz lokalnych i regionalnych. Każdy kraj wyznacza swoich członków, którzy są mianowani na odnawialną pięcioletnią kadencję przez Radę UE. Liczba członków z poszczególnych państw zależy od liczby ludności danego kraju.

Członkowie z jednego kraju tworzą delegację krajową, która odzwierciedla polityczną, geograficzną i regionalną bądź lokalną sytuację danego kraju. Każdy członek może być również członkiem grupy politycznej w ramach Komitetu Regionów. Obecnie w Komitecie Regionów działa pięć grup politycznych odzwierciedlających szereg poglądów politycznych: Europejska Partia Ludowa (PPE), Partia Europejskich Socjalistów (PES), Porozumienie Liberałów i Demokratów na rzecz Europy (ALDE), Przymierze Europejskie (EA) oraz Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy (EKR). Członkowie mogą również zadecydować, że nie będą należeć do żadnego ugrupowania (członkowskie niezrzeszeni).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na opolelubelskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto