Ostatnie ciepłe dni nie pozostają bez wpływu na wciąż budzącą się po długiej i śnieżnej zimie florę i faunę. W przeciwieństwie do okresu przed świętami wielkanocnymi nie możemy już narzekać na ubogość kwitnących roślin i procesów, które obecnie zachodzą w przyrodzie.

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij
W lubelskim Ogrodzie Botanicznym UMCS od jakiegoś czasu kwitną już tulipany. Niektóre odmiany już kilkanaście dni temu zachwycały okazałymi kwiatami, inne dopiero teraz rozpoczynają kwitnienie.

- Wśród tulipanów wyróżnia się m.in. odmiany pojedyncze wczesne, pełne wczesne, mieszańce Darwina, liliokształtne, papuzie, pojedyncze i pełne późne - wyjaśnia dr Grażyna Szymczak z Ogrodu Botanicznego UMCS w Lublinie. - W zależności od tego, kiedy wybierzemy się do ogrodu, zobaczymy kwitnące inne odmiany - dodaje.

W najbliższych dniach mamy również okazję do oglądania kwiatów szafirków, żonkili czy hiacyntów. W botaniku możemy także podziwiać magnolię z jej pięknymi, dużymi kwiatami oraz wiele innych drzew i krzewów, które niedawno obudziły się do życia.

Jak przyznaje dr Szymczak, w lubelskim Ogrodzie Botanicznym spotkamy się z pełnią kolorów i zapachów. - Soczysta, świeża zieleń trawy i liści, żółcie, czerwienie i biele wśród tulipanów, szafirowy kolor szafirków czy delikatne białoróżowe barwy magnolii - wylicza. - Na pewno każdy znajdzie ciekawą dla siebie barwę.

Maj to także ważny okres u ptaków. W tym miesiącu powracają do naszego kraju ostatnie, najpóźniej przylatujące z zimowisk ptaki. - Jednym z takich gatunków jest żołna, która wykopuje swoje nory w piaszczystych skarpach, tak licznie rozsianych na całej Zamojszczyźnie - informuje dr Marcin Polak z Zakładu Ochrony Przyrody UMCS.

Jednak większość gatunków ptaków jest zaangażowana w zaloty, a nawet już wysiadywanie jaj czy karmienie piskląt. - W maju wykluwają się z jaj pisklęta największej sowy europejskiej, czyli puchacza, gnieżdżącego się w poleskich olsach. W parkach lubelskich można zauważyć duży ruch - kosy i gołębie grzywacze wysiadują lęgi
w gniazdach na drzewach - stwierdza dr Polak.

O świcie większość gatunków ptaków intensywnie śpiewa, m.in. zięby, bogatki, kapturki. - Aby usłyszeć koncert słowika szarego najlepiej wybrać się na spacer do parku wieczorem lub w nocy - radzi Marcin Polak. Jest to gatunek śpiewający prawie wyłącznie w maju i przede wszystkim w nocy, gdyż o tej porze migrują samice, które to samce próbują przywabić do swoich terytoriów lęgowych.

Wiadomości

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!