Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wakacje na Lubelszczyźnie: odkrywamy miejsca nieznane cz. II

Ewelina Krawczyk
Wakacje na Lubelszczyźnie: Sobibór
Wakacje na Lubelszczyźnie: Sobibór fot. Bmalina
Wakacje na Lubelszczyźnie nie muszą być nudnie, nawet jeśli wszerz i wzdłuż przebyliśmy już wszystkie ulice i zakamarki Lublina, Zamościa czy Kazimierza Dolnego. Sprawdzamy, gdzie jeszcze można wybrać się na krótki weekendowy wypad, odkrywając często nieznane jeszcze miejsca.

Wakacje na Lubelszczyźnie, część II

Romanów
Do 15-go roku życia w Romanowie wychowywał się u swoich dziadków, Józef Ignacy Kraszewski, późniejszy powieściopisarz. W 150 rocznicę urodzin autora słynnej "Starej baśni" uroczyście otwarto w tej małej miejscowości muzeum upamiętniające Kraszewskiego. Obecnie w tym "utraconym raju dzieciństwa" możecie obejrzeć liczne pamiątki po nim i jego rodzinie, zadumać się nad jego twórczością i podziwiać wszechstronność uzdolnień. Ponadto docenicie z pewnością piękno i atmosferę wnętrz dawnej ziemiańskiej siedziby.

Sobibór
W marcu 1942 roku Niemcy przystąpili do budowy ośrodka zagłady Żydów w Sobiborze. Lokalizację obozu wybrano w zalesionym, bagnistym terenie odległym o 4 km od wsi Sobibór, przy linii kolejowej z Chełma do Włodawy. Masową zagładę przerwało powstanie więźniów, które wybuchło w październiku 1943 roku. Tak, to właśnie o tym obozie i o tym wydarzeniu opowiada film Jacka Golda "Ucieczka z Sobiboru". W 1993 roku, w pięćdziesiątą rocznicę buntu, utworzono Muzeum Byłego Hitlerowskiego Obozu Zagłady w Sobiborze, które stanowi dziś filię Muzeum Pojezierza Łęczyńsko-Włodawskiego.

Uher
Państwo Teresa Chomik-Kazarian i Oganes Kazarian to polsko-armeńskie małżeństwo artystów malarzy. Warto ich bliżej poznać, odwiedzając dawną dworską posiadłość, w której mieści się luksusowo wyposażony przez nich Dom Pracy Twórczej. Kilka razy do roku goszczą tutaj młodzi artyści, dla których gospodarze organizują konkursowe plenery. Uherski Dom Pracy Twórczej znany jest szeroko w polskim środowisku artystycznym, nie wszyscy jednak wiedzą, że stoi on otworem także przed turystami.

Zawieprzyce
Tutaj wzrok przyciągają malownicze ruiny zawieprzyckiego zamku położone na wysokim brzegu rzeki Wieprz. Zwietrzałe, smutnie sterczące ruiny. Ale z ruin tych spogląda niezapomniana przeszłość i przypomina się krwawo współczesnym. Kres wspaniałego pałacu położył pożar w 1838 roku. Na przełomie XIX i XX wieku dzierżawcą majątku był Ksawery Skłodowski, brat Józefa - dziadki Marii Skłodowskiej-Curie, ponoć niegdyś przyszła noblista spędzała tutaj wakacje. Zamek to nie wszystkie atrakcje, które możecie znaleźć w okolicach wijącego się Wieprza. Przed wycieczką warto dowiedzieć się więcej o tajemniczym monumencie zwieńczonym greckim krzyżem i o związanych z nim legandach.

Zwierzyniec
Tuż przed Letnią Akademią Filmową, warto zareklamować "stolicę" Roztocz Środkowego. Mieści się tutaj siedziba Roztoczańskiego Parku Narodowego, w zabytkowym „Pałacu Plenipotenta”, naprzeciwko niego zaś znajduje się nowy Ośrodek Edukacyjno-Muzealny parku. Warto też zobaczyć browar założony przez Zamoyskich w 1806 r., na jego dziedzińcu odbywa się LAF. Bardzo interesującą, a niemal zupełnie nieznaną dzielnicą Zwierzyńca jest Borek. Stanowi ją kompleks 71 drewnianych domów, spacer między nimi przenosi w klimat dwudziestolecia międzywojennego.

Polecamy również Wakacje na Lubelszczyźnie, część I.

od 12 lat
Wideo

Stellan Skarsgård o filmie Diuna: Część 2

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubelskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto