18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Lubelskie: Powstaną komiksy o kobietach wojny

Agnieszka Ciekot
materiał organizatora
Jak wyglądało życie kobiet podczas II wojny światowej. Czym się zajmowały i z jakimi problemami borykały. Tego będą musiały dowiedzieć się lubelskie gimnazjalistki uczestniczące w projekcie „Kobiety wojny”. Na podstawie ich wywiadów wydane zostaną komiksy poświęcone kobietom, które przeżyły okupację.

Pomysł wyszedł z Dzielnicowego Domu Kultury Bronowice w Lublinie. – Historia kobiet, które żyły w czasach II wojny światowej jest zapomniana. Wszyscy skupiają się na działaniach wojennych i modnych ostatnio żołnierzach wyklętych. A my chcieliśmy pokazać historie naszych babć, które przeżyły okupacje – wyjaśnia pomysłodawca projektu, Jakub Jeremicz z DDK Bronowice.

Do projektu przyłączyły się ośrodki kultury z Opola Lubelskiego i Terespola. W każdym zebrana została grupa gimnazjalistek, które będą musiały odnaleźć w swoich miejscowościach żyjące panie, które pamiętają czasy wojny i przeprowadzić z nimi wywiady. – Dzięki nim gimnazjalistki będą mogły przenieść się w tamte czasy i zobaczyć jak ich rówieśniczki radziły sobie w trudnej wojennej rzeczywistości. Bo teraz dziewczęta mają wszystko czego zapragną, a kiedyś nie miały nic. O wszystko same musiały zadbać – przyznaje.

Wywiady mają zostać przygotowane do połowy lipca. – Poprzedziły je warsztaty dziennikarskie – mówi Ewa Kalus, koordynatorka przedsięwzięcia w Opolu Lubelskim. – Dziewczęta uczyły się jak przygotować dobry wywiad i jak się do niego przygotować. Poznały też zasady etyki dziennikarskiej i wprowadzone zostały w realia II wojny ponieważ w podstawie programowej nauczania w gimnazjum niestety ale nie ma tej tematyki na lekcjach historii – dodaje.

W Opolu Lubelskim jest szansa, że gimnazjalistkom uda się spisać kilkanaście wspomnień kobiet wojny. – Dotarcie do tych pań wcale nie było trudne. Okazuje się, że bardzo chętnie chcą podzielić się wspomnieniami – przyznaje.

- Gdy to wszystko zostanie zebrane i zredagowane w opowiadania wówczas umieścimy je na specjalnie przygotowanej stronie internetowej – zapowiada Jakub Jeremicz. Strona ma zacząć działać na przełomie lipca i sierpnia. Najciekawsze opowiadania kobiet wojny wybiorą internauci w głosowaniu. Na podstawie trzech zwycięskich opowiadań przygotowane zostaną scenariusze komiksów. – Zostaną one wydane w nakładzie tysiąca sztuk – zapowiada Jeremicz. Pieniądze na realizacje projektu dało ministerstwo kultury.


Czytaj Kronikę policyjną Lubelszczyzny
Czytaj nasz luźny serwis - Z przymrużeniem oka

Najświeższe wiadomości z Twojego miasta prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
Prześlij nam swój artykuł lub swoje zdjęcia. Nie masz konta? Zarejestruj się!
Masz firmę? Dodaj ją za darmo do Katalogu Firm.
Organizujesz imprezę? Poinformuj nas

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zofia Zborowska i Andrzej Wrona znów zostali rodzicami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na opolelubelskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto