Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Opolscy Żydzi zostali upamiętnieni. Na ul. Syndykackiej pojawiła się tablica (ZDJĘCIA)

Agnieszka Ciekot
W Opolu Lubelskim pojawiła się tablica upamiętniająca 10 tys. Żydów zamordowanych podczas II wojny światowej
W Opolu Lubelskim pojawiła się tablica upamiętniająca 10 tys. Żydów zamordowanych podczas II wojny światowej AC
Towarzystwo Przyjaźni Izrael-Polska pamięta o Żydach zamordowanych podczas II wojny światowej. Kilka dni temu na ścianie budynku Ośrodka Pomocy Społecznej w Opolu Lubelskim zawisła tablica pamiątkowa. Upamiętnia ona m.in. opolskich Żydów.

- Byłem zaskoczony, gdy zobaczyłem jak tablica jest montowana. Na komisji pytałem zastępcę burmistrza o to kto wyraził zgodę, ale on o sprawie nic nie wiedział – opowiada Waldemar Domżał, radny Rady Miejskiej w Opolu Lubelskim. – Ale wydaje mi się, że to rada powinna wyrazić zgodę, bo to jest przecież pomnik – dodaje.

Marmurowa tablica z wygrawerowanym w języku polskim, angielskim i hebrajskim napisem widnieje na ścianie budynku w którym swoją siedzibę mają dwie gminne instytucje - Ośrodek Pomocy Społecznej i Zespół Ekonomiczno-Administracyjny Szkół. Upamiętnia około 10 tys. Żydów, w tym ponad 4 tys. opolskich oraz spędzonych z okolic i deportowanych z Austrii i Słowacji, których zamordowali podczas II wojny światowej Niemcy.

- Inicjatywa wyszła ze strony pana Adama Aptowicza z Towarzystwa Przyjaźni Izrael-Polska. Zarówno lokalizacja jak i treść tablicy została uzgodniona i zaakceptowana przez konserwatora zabytków – mówi Krzysztof Ryczek, rzecznik Urzędu Miejskiego w Opolu Lubelskim.

Początkowo Towarzystwo wnioskowało, aby tablicę umieścić na miejskim skwerze. - W tym czasie trwały jednak konsultacje dotyczące rewitalizacji Starego Rynku wobec czego zaproponowaliśmy inne obiekty znajdujące się w centrum miasta i będące własnością gminy. Ostatecznie uzgodniono lokalizację przy ulicy Syndykackiej – tłumaczy Ryczek.

Magistrat nie konsultował tej sprawy z radnymi bo - jak zapewniają urzędnicy - nie było takiej potrzeby. - Podobną tablicę ustawiliśmy w ubiegłym roku na cmentarzu przy ul. Leśnej. Wtedy nie była ona konsultowana z radnymi, ale też nie wzbudzała żadnych kontrowersji. Stąd też i tym razem nie konsultowaliśmy tego, tym bardziej, że gmina nie finansowała przedsięwzięcia – odpowiada rzecznik opolskiego magistratu.

Waszym zdaniem budynek przy ul. Syndykackiej jest dobrym miejscem dla upamiętnienia opolskich Żydów?


Czytaj Kronikę policyjną Lubelszczyzny
Czytaj nasz luźny serwis - Z przymrużeniem oka

Najświeższe wiadomości z Twojego miasta prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
Prześlij nam swój artykuł lub swoje zdjęcia. Nie masz konta? Zarejestruj się!
Masz firmę? Dodaj ją za darmo do Katalogu Firm.
Organizujesz imprezę? Poinformuj nas!

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na opolelubelskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto