Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Biblioteka w Opolu Lubelskim: Gimnazjaliści poznali świat niewidomych (ZDJĘCIA)

Natalia Czopek
Spotkanie z osobami niewidomymi i niedowidzącymi w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Opolu Lubelskim
Spotkanie z osobami niewidomymi i niedowidzącymi w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Opolu Lubelskim Natalia Czopek/AC
Życie osób niewidomych, biała laska, alfabet Braille’a, tolerancja – tym zagadnieniom poświęcone było spotkanie, które zorganizowała biblioteka w Opolu Lubelskim. Z osobami niedwidomymi spotkali się gimnazjaliści z "Dwójki". Zapraszamy do przeczytania relacji Natalii Czopek.

W poniedziałek w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Opolu Lubelskim odbyło się spotkanie z osobami niepełnosprawnymi i niedowidzącymi. Jego celem była integracja osób zdrowych z niepełnosprawnymi, które nie są gorsze od nas. Spotkanie miało to także pokazać, jak ważna jest tolerancja takich osób i co ona dla nich i dla nas znaczy.

Jednym z niepełnosprawnych gości, którzy zgodzili się przybyć do biblioteki, był Jacek Galuba z Poniatowej. Pan Jacek jest niewidomy od 10 roku życia. Ale mimo to nie zrezygnował z aktywnego życia w społeczeństwie, udziela się w licznych imprezach charytatywnych. Jest wolontariuszem wielu fundacji, na przykład ,,Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę”, czy „Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy”. Zna także doskonale alfabet Braille’a. Pan Jacek posiada także swój sprzęt brajlowski, który ułatwia mu funkcjonowanie.

Podczas spotkania pokazał uczestnikom swoje alfabety brajlowskie, mapy brajlowskie oraz czytnik brajlowski, na którym wystukuje się poszczególne litery Braille’a, a on potem odczytuje to, co napisano. Uczniowie dostali alfabety Braille’a. Ochotnicy mogli przy jego pomocy napisać własne imię na maszynie lub specjalnym narzędziem na papierze. Przy okazji można było podziwiać rękodzieła pana Jacka - filcowaną biżuterię i ceramikę. Są to naprawdę piękne rzeczy. I jest to dowód na to, że ludzie niepełnosprawni nie są osobami niesamodzielnymi, niemogącymi poradzić sobie w codziennych czynnościach.

Drugim gościem, który uczestniczył w spotkaniu była Marzena Smaga. Pani Marzena jest osobą niedowidzącą. Opowiedziała nam, jak wygląda jej życie, jak zachowują się ludzie w stosunku do niej i innych osób niepełnosprawnych.

Kolejnym punktem spotkania była pogadanka o tolerancji. Rozpoczęła ją pani Agata Grudka, przybliżając uczestnikom znaczenie tego słowa. Wyjaśniła co przez nie rozumiemy. Potem każdy z widowni mógł powiedzieć, jak sam rozumie słowo tolerancja, czy spotkał się kiedyś z oznaką tolerancji lub nietolerancji i czy sam się do niej dostosowuje. Następnie uczniowie z klas gimnazjalnych z ZSZ nr 2 im. Oskara Kolberga w Opolu Lubelskim przeczytali wcześniej wybrane wiersze. Czytającymi byli: Dawid Kuchta, Natalia Czopek, Gabrysia Jurak i Adrian Pasek. Spotkanie uatrakcyjniła swym występem Dominika Majcher.

Na zakończenie wszyscy uczestnicy spotkania wyszli na skwerek miejski. Tam pani Justyna, która pomagała niewidomym gościom, pokazała jak należy posługiwać się białą laską i zademonstrowała metody sprawdzenia powierzchni po której idziemy.

od 7 lat
Wideo

Pensja minimalna 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na opolelubelskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto