Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bitwa pod Chruśliną: Powstańcy rozgromili Rosjan na Złotej Górze. ZDJĘCIA

Agnieszka Ciekot
- Sama nazwa Złota Góra wiąże się z legendą, która mówi, że podczas Powstania Styczniowego ukryte zostało tu złoto – tłumaczy Irena Kręcisz, sołtys wsi Chruślina w której znajduje się Złota Góra. - Ale nim ta nazwa zaczęła obowiązywać, okoliczni mieszkańcy nazywali ją Parszywą Górą, ponieważ w maju 1863 r. rozlało się tu bardzo dużo polskiej krwi – dodaje.

Niedzielne uroczystości na Złotej Górze rozpoczęły się mszą świętą polową. Nabożeństwo odprawione zostało w intencji mieszkańców gminy Józefów nad Wisłą, którzy polegli w powstaniu. Po mszy delegacje złożyły kwiaty i zapaliły znicze pod pomnikiem pułkownika Michała Heydenreicha pseudonim „Kruk”. Hołd poległym bohaterom oddała również kompania honorowa Służby Więziennej z Lublina. 

Największą atrakcją, która przyciągnęła kilkaset osób na Złotą Górę była rekonstrukcja bitwy powstańczej w wykonaniu Konnej Grupy Rekonstrukcji Historycznych Kresy z Białegostoku, 14 Pułku Strzelców Syberyjskich z Przasnysza i członków Stowarzyszenia „Nasza Historia” z Opola Lubelskiego. 

– To żywa lekcja historii. Przyjechaliśmy z Lublina, aby zobaczyć bitwę i oddać hołd poległym Polakom – mówi  Jadwiga Popiołek. 
- Nasza wieś zapisała się na kartach historii poczynając od powstań narodowych, a kończąc na działalności oddziałów partyzanckich. Z uwagi na usytuowanie na terenach pagórkowatych Chruślina stanowiła doskonałe miejsce do działań obronnych i zaczepnych – przyznaje Edward Szwed, społeczny opiekun miejsc pamięci narodowej w powiecie opolskim.
- Sama nazwa Złota Góra wiąże się z legendą, która mówi, że podczas Powstania Styczniowego ukryte zostało tu złoto – tłumaczy Irena Kręcisz, sołtys wsi Chruślina w której znajduje się Złota Góra. - Ale nim ta nazwa zaczęła obowiązywać, okoliczni mieszkańcy nazywali ją Parszywą Górą, ponieważ w maju 1863 r. rozlało się tu bardzo dużo polskiej krwi – dodaje. Niedzielne uroczystości na Złotej Górze rozpoczęły się mszą świętą polową. Nabożeństwo odprawione zostało w intencji mieszkańców gminy Józefów nad Wisłą, którzy polegli w powstaniu. Po mszy delegacje złożyły kwiaty i zapaliły znicze pod pomnikiem pułkownika Michała Heydenreicha pseudonim „Kruk”. Hołd poległym bohaterom oddała również kompania honorowa Służby Więziennej z Lublina. Największą atrakcją, która przyciągnęła kilkaset osób na Złotą Górę była rekonstrukcja bitwy powstańczej w wykonaniu Konnej Grupy Rekonstrukcji Historycznych Kresy z Białegostoku, 14 Pułku Strzelców Syberyjskich z Przasnysza i członków Stowarzyszenia „Nasza Historia” z Opola Lubelskiego. – To żywa lekcja historii. Przyjechaliśmy z Lublina, aby zobaczyć bitwę i oddać hołd poległym Polakom – mówi Jadwiga Popiołek. - Nasza wieś zapisała się na kartach historii poczynając od powstań narodowych, a kończąc na działalności oddziałów partyzanckich. Z uwagi na usytuowanie na terenach pagórkowatych Chruślina stanowiła doskonałe miejsce do działań obronnych i zaczepnych – przyznaje Edward Szwed, społeczny opiekun miejsc pamięci narodowej w powiecie opolskim. AC
W niedzielę w nadwiślańskiej wiosce Chruślina cofnął się czas. Kilkaset osób, które przyjechało na Złotą Górę obejrzało bitwę powstańczą stoczoną tu 150 lat temu. Polacy rozgromili oddziały rosyjskie.
od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na opolelubelskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto