Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kamień: Gorzelnia chce biogazowni, mieszkańcy wsi nie

Agnieszka Ciekot
W Kamieniu chcą wybudować biogazownię. Wytwarzany w niej prąd trafiać ma do sieci energetycznych.
W Kamieniu chcą wybudować biogazownię. Wytwarzany w niej prąd trafiać ma do sieci energetycznych. sxc.hu
Właściciel gorzelni w Kamieniu chce wybudować biogazownię, aby pozbyć się kłopotu z wywarem gorzelniczym, który wylewany był na nadwiślańskie łąki. Mieszkańcy wsi są przeciwni budowie i już zbierają podpisy.

Biogazownia ma mieć moc do 1 MW i ma powstać przy działającej w Kamieniu gorzelni w której ze zboża i melasy produkuje się alkohol. – Chcemy w niej produkować czystą energię z wywaru gorzelniczego i wytłoków z jabłek, bo mamy problem z zagospodarowaniem tych odpadów poprodukcyjnych – mówi Andrzej Balas, właściciel firmy. Wytworzony prąd miałby trafiać do sieci energetycznej, a ciepło do gorzelni.

O problemach z cuchnącym wywarem gorzelniczym, który wylewany był na położone nad Wisłą łąki, głośno było w kwietniu tego roku. Sprawą zajął się Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska. Choć właściciel gorzelni został ukarany mandatem to problem nie zniknął.

- On nie ma tego gdzie wywozić i jest to problem, który będzie powtarzał się cały czas i musi coś z nim wreszcie zrobić. Albo wybudować oczyszczalnię ścieków, albo biogazownię, która wydaje się, że dla niego byłaby najlepszym rozwiązaniem. Ale mieszkańcy są przeciwni budowie i już zbierają podpisy – mówi Zygmunt Pyć, wójt gminy Łaziska.

Gmina rozpoczęła procedurę związaną z wydaniem decyzji środowiskowej. - Opracowaliśmy raport oddziaływania biogazowi na środowisko, czekamy na zaopiniowanie go przez Sanepid i Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska – mówi wójt. Swoje uwagi do raportu mogą też zgłaszać mieszkańcy gminy.

Gorzelnia opracowuje już projekt budowlany. Zamierza też starać się o unijne dofinansowanie. – Myślę, że jej budowa poprawi obecną sytuację, a nie ją pogorszy – przyznaje Balas i zapowiada, że będzie starał się przekonać mieszkańców do tej inwestycji. – Będę chciał pokazać im podobne biogazownie funkcjonujące w naszym kraju, aby zobaczyli jak w rzeczywistości działają. Bo sądzę, że ludzie może z niewiedzy podchodzą negatywnie do tego tematu – dodaje. Jeśli biogazownia w Kamieniu powstanie będzie pierwszą biogazownią w powiecie opolskim.


Czytaj Kronikę policyjną Lubelszczyzny
Czytaj nasz luźny serwis - Z przymrużeniem oka

Najświeższe wiadomości z Twojego miasta prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
Prześlij nam swój artykuł lub swoje zdjęcia. Nie masz konta? Zarejestruj się!
Masz firmę? Dodaj ją za darmo do Katalogu Firm.
Organizujesz imprezę? Poinformuj nas

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na opolelubelskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto