Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kolektory słoneczne dla mieszkańców powiatu opolskiego

Agnieszka Ciekot
Jest szansa, że w ciągu dwóch najbliższych lat kolektory słoneczne będą ogrzewać wodę mieszkańcom powiatu opolskiego. Do końca marca urzędnicy z Józefowa nad Wisłą i Poniatowej czekają na zgłoszenia od osób zainteresowanych ich zakupem i montażem.

- Prowadzimy zapisy chętnych w związku z możliwością pozyskania funduszy unijnych na projekt instalacji kolektorów słonecznych do ogrzania ciepłej wody użytkowej na obiektach prywatnych i użyteczności publicznej – mówi Grzegorz Kapica, wójt gminy Józefów nad Wisłą. Zainteresowani muszą wypełnić deklarację i ankietę. Można je pobrać u sołtysa, w sekretariacie urzędu lub ze strony internetowej gminy. W przypadku dużej liczby chętnych, o zakwalifikowaniu się decydować będzie kolejność zgłoszenia i kompletność wypełnienia dokumentów. – Projekt cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem. Świadczy o tym liczba wpływających wniosków – przyznaje wójt. W jego ramach chcemy włączyć również te budynki użyteczności publicznej, w których pobór ciepłej wody jest dosyć duży – zapowiada Kapica.

Podobnie jest w Poniatowej. - Zbieramy deklaracje i wstępne ankiety od chętnych z naszej gminy, którzy chcą zamontować u siebie kolektory – informuje Marzena Wójtowicz z Urzędu Miejskiego w Poniatowej. Formularze dostępne są na stronie internetowej gminy Poniatowa.

Na podstawie zebranych deklaracji i ankiet urzędnicy zamierzają przygotować wniosek. Na zakup i montaż kolektorów słonecznych chcą pozyskać środki z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego. - Urząd Marszałkowski ogłosi nabór w kwietniu. Dopiero wówczas poznamy regulamin konkursu i wszystkie szczegóły. Póki co znany jest poziom dofinansowania jakie można na ten cel otrzymać. 85 procent da Unia Europejska, 1 procent dołoży gmina, pozostałe 14 musi wyłożyć właściciel domu na którym będzie zamontowany kolektor – zapowiada Wójtowicz.

Szacunkowy koszt instalacji kolektorów słonecznych waha się od 12 do 15 tys.zł. Cena uzależniona jest od liczby osób mieszkających w gospodarstwie. Mieszkańcy muszą liczyć się z wydatkiem od 1,5 do 3 tys.zł. – Jest to wstępny, szacunkowy koszt odpłatności za zestaw do ogrzewania wody. Opłata wnoszona będzie w momencie zawarcia umowy przez gminę o dofinansowanie projektu – zapowiada wójt Kapica.

Jak zapewniają urzędnicy kolektory przez pięć lat stanowić będą własność gminy, która użyczy ich właścicielom budynków na których zostaną zainstalowane. Później mają stać się własnością mieszkańców.


Nasze serwisy:
Kronika policyjna Lubelszczyzny
Repertuar lubelskich kin
Lubelski informator miejski
Z przymrużeniem oka

Najświeższe wiadomości z Twojego miasta prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
Prześlij nam swój artykuł lub swoje zdjęcia. Nie masz konta? Zarejestruj się!
Masz firmę? Dodaj ją za darmo do Katalogu Firm.
Organizujesz imprezę? Poinformuj nas!

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na opolelubelskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto