Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Konferencja w Opolu Lubelskim: Rozmawiali o spółdzielniach socjalnych (ZDJĘCIA)

Agnieszka Ciekot
Ekonomii społecznej i zakładaniu przedsiębiorstw socjalnych poświęcona była konferencja, która w czwartek odbyła się w Opolu Lubelskim.
Ekonomii społecznej i zakładaniu przedsiębiorstw socjalnych poświęcona była konferencja, która w czwartek odbyła się w Opolu Lubelskim. AC
Na jakich zasadach działa przedsiębiorstwo społeczne, czym różni się od tradycyjnego, kto i w jaki sposób może je założyć. M.in. tego można było dowiedzieć się w czwartek na konferencji w Opolu Lubelskim.

W konferencji, którą zorganizował Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej w Lubartowie, uczestniczyło kilkanaście osób reprezentujących samorządy, organizacje pozarządowe i ośrodki pomocy społecznej z powiatu opolskiego.

Podczas spotkania przybliżona została problematyka ekonomii społecznej. – Jest ona podmiotem gospodarki, w którym organizacje zorientowane są na społeczną użyteczność, a wypracowana przez nie nadwyżka służy realizacji celu społecznego – podkreślali prelegenci.

Najważniejszym elementem ekonomii społecznej są przedsiębiorstwa społeczne. – Takie podmioty wykorzystują działalność komercyjną do realizacji celów społecznych oraz integracji zawodowej osób zagrożonych wykluczeniem społecznym – wyjaśniali przedstawiciele Ośrodka Wsparcia Ekonomii Społecznej w Lubartowie.

Podstawowa różnica między przedsiębiorstwami społecznymi a tradycyjnymi sprowadza się do innych wartości wokół których się koncentrują. – Przedsiębiorstwa komercyjne przede wszystkim dążą do maksymalizacji zysków, a realizacja wartości społecznych i troska o dobro wspólne w ich przypadku ma znaczenie drugorzędne. Tymczasem przedsiębiorstwa społeczne skupiają się głównie na realizacji celów społecznych, które mogą osiągnąć dzięki właśnie prowadzonej działalności gospodarczej - tłumaczyli specjaliści od ekonomii społecznej.

Podczas konferencji w Opolu Lubelskim przedstawione zostały również dobre praktyki społecznego biznesu. Za wzór stawiane były m.in. Bialskie Centrum integracji Społecznej, Zakład Aktywności Zawodowej – Charytatywne Stowarzyszenie Niesienia Pomocy "Misericordia" w Lublinie oraz Stowarzyszenie Wychowanków „Szczęśliwe dzieciństwo” z Motycza Leśnego.


Czytaj Kronikę policyjną Lubelszczyzny
Czytaj nasz luźny serwis - Z przymrużeniem oka

Najświeższe wiadomości z Twojego miasta prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
Prześlij nam swój artykuł lub swoje zdjęcia. Nie masz konta? Zarejestruj się!
Masz firmę? Dodaj ją za darmo do Katalogu Firm.
Organizujesz imprezę? Poinformuj nas!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na opolelubelskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto