Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lubelszczyzna: Tworzą szlak ginących zawodów

Agnieszka Ciekot
materiał ilustracyjny
materiał ilustracyjny AC
Tkaczki, bibułkarki, garncarze, flisacy, młynarze i rzeźbiarze z okolic Lublina, Opola Lubelskiego i Nałęczowa mają przyciągnąć turystów na Lubelszczyznę. Już w lipcu otwarty zostanie szlak ginących zawodów, który wiódł będzie przez kilkanaście lubelskich gmin.

Szlak ma nazywać się „Ekomuzeum Lubelszczyzny”. Przygotowują go trzy lokalne grupy działania – Kraina wokół Lublina, Owocowy Szlak i Zielony Pierścień.

- Mamy wiele miejsc, gdzie można pokazać żywą tradycję. Ale te miejsca są słabo wypromowane i niewielu turystów o nich wie. Stąd pomysł, aby utworzyć sieć ekomuzeum, czyli muzeum w plenerze w którym pokazywana będzie ta żywa tradycja – wyjaśnia Zbigniew Pacholik, kierownik biura Lokalnej Grupy Działania „Zielony Pierścień” w Nałęczowie.

Ekomuzeum oparte zostanie na zanikających zawodach. – Na chwilę obecną mamy ponad trzydzieści podmiotów zainteresowanych utworzeniem szlaku ginących zawodów – mówi Agata Domżał z LGD Owocowy Szlak w Opolu Lub.

Już w nadchodzące wakacje turyści odwiedzający nasz region będą mieli możliwość poznania codziennej pracy flisaków z Piotrawina, szkutników z Basoni, czy też tkaczek z okolic Puław i Żyrzyna. Na szlaku znajdą się również garncarze z Baranowa, producenci wyrobów z rogożyny spod Opola Lubelskiego oraz bibułkarki z Garbowa.

– Turyści nie tylko poznają lokalne tradycje i zobaczą jak plecie się koszyki, czy robi łódki, ale sami będą mogli spróbować swoich sił biorąc udział w warsztatach – zapowiada Domżał.

Szlak zostanie oznaczony. Będzie miał swój serwis internetowy za pośrednictwem którego turyści będą mogli ułożyć sobie własny plan wycieczki i zarezerwować termin.

– Chcemy wdrożyć również program lojalnościowy - zdradzają pomysłodawcy przedsięwzięcia. – Nasi goście dostaną paszporty, do których odwiedzając poszczególne miejsca zbierać będą pieczątki. Ci którzy pokonają cały szlak mogą liczyć na nagrody.

- Jako lokalne grupy działania mamy środki do rozdysponowania w ramach konkursów, które ogłaszamy, jak również mamy fundusze na aktywizację mieszkańców i realizację projektów współpracy - tłumaczy Małgorzata Olechowska z LGD Kraina wokół Lublina. - Ekomuzeum Lubelszczyzny jest właśnie przykładem takiego projektu współpracy.


Czytaj Kronikę policyjną Lubelszczyzny
Czytaj nasz luźny serwis - Z przymrużeniem oka

Najświeższe wiadomości z Twojego miasta prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
Prześlij nam swój artykuł lub swoje zdjęcia. Nie masz konta? Zarejestruj się!
Masz firmę? Dodaj ją za darmo do Katalogu Firm.
Organizujesz imprezę? Poinformuj nas!

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na opolelubelskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto