Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mariusz Opoka z Adeliny mierzy się z Zagłobą i Podbipiętą (ZDJĘCIA)

Agnieszka Ciekot
- Tylko mówić nie potrafią – tak o rzeźbach mieszkańca Adeliny mówią osoby, które je zobaczą. Mariusz Opoka mierzy się z kolejnymi wyznaniami. Mają one na imię Jan Onufry Zagłoba i Longinsus Podbipięta.

Mariusz Opoka, rzeźbiarz z Adeliny (gm. Chodel) kończy właśnie prace nad bohaterami „Trylogii” Henryka Sienkiewicza. – Zrobienie tych dwóch panów zajęło mi ponad dwa tygodnie, ale udało się – mówi zadowolony.

Znany z forteli i hulaszczego trybu życia Jan Zagłoba herbu Wczele ma 2 m wysokości i waży ok. 200 kg. – Wykonany jest z drewna lipowego – przyznaje pan Mariusz. Zagłoba ubrany jest w tradycyjny kontusz, w ręku trzyma kufel z trunkiem do których Sienkiewiczowski bohater miał ogromną słabość.

Czytaj także:
Rzeźbiarz Marek Romanowski pracuje nad Stasiem i Nel (ZDJĘCIA)

Nieco mniej waży Longinus Podbipięta. Jak pamiętamy pochodził ze wsi Myszykiszki. Wyrzeźbiony został z topoli. - W ręku trzyma słynny miecz krzyżacki, zwany Zerwikapturem – podkreśla rzeźbiarz. Artysta z Adeliny inspiracje czerpał z filmu „Ogniem i meczem” w reżyserii Jerzego Hofmana. Zagłobę zagrał Krzysztof Kowalewski, a Podbipiętę Wiktor Zborowski.

Bohaterowie „Ogniem i mieczem” do 27 maja zdobić będą posesję rzeźbiarza. Później trafią do Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej. - To nie są pierwsze moje postacie z literatury, które wyrzeźbiłem – przyznaje Mariusz Opoka. Spod dłuta pana Mariusza wyszli już m.in. królowie, rycerze i Posejdon.

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na opolelubelskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto