18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Obchody jubileuszu 85-lecia zespołu ludowego Kalina z Puszna. ZDJĘCIA

Agnieszka Ciekot
85-lecie zespołu ludowego Kalina z Puszna
85-lecie zespołu ludowego Kalina z Puszna AC
Były kwiaty, dyplomy, gratulację, urodzinowy tort, a także wspólne wspomnienia, śpiew i zabawa. Zespół ludowy „Kalina” z Puszna świętował jubileusz 85-lecia działalności. Od niedzieli nosi imię Zofii Madejek.

Zespół założony został w 1927 r. – Początkowo był to zespół śpiewaczy, później śpiewaczo-obrzędowy, a teraz po prostu ludowy – mówi Marian Morszczyzna, akordeonista zespołu.

- Jest ogromna różnica między tym co było kiedyś, a teraz. Jak tak sobie wspominam panią Madejkową, ileż ona musiała ścieżek wydeptać aby kiedyś powiadomić nas wszystkich o próbach. Teraz to wygoda, każdy ma telefon – wspominała podczas uroczystości jubileuszowych Stanisława Pietroń, najstarsza członkini zespołu.

Z Kaliną świętowali wspólnie mieszkańcy Puszna, a także zaprzyjaźnione zespoły „Powiśle” z Łazisk, dziecięcy Zespół „Powisloki” i kapela „Apasze” z Opola Lubelskiego. Zaproszeniem nie pogardziły też lokalne władze oraz przedstawiciele urzędu marszałkowskiego i Wojewódzkiego Ośrodka Kultury w Lublinie. Gościem honorowym był wnuk nieżyjącej już Zofii Madejek, charyzmatycznej działaczki społeczno-kulturalnej Puszna, którą za patronkę obrali sobie obecni członkowie zespołu.

– Dla niej nie było rzeczy niemożliwych, to ona wniosła największy wkład w rozwój naszego zespołu. Jej upór i pracowitość wymaga tego aby ją uszanować – tłumaczył Marian Morszczyzna. – Jest to zaszczyt dla całej mojej rodziny, że moja babcia była dla państwa współpracownikiem i motorem do jeszcze większego wysiłku – nie krył wzruszenia Jacek Madejek podczas odczytania przez burmistrza Opola aktu nadania zespołowi „Kalina” imienia Zofii Madejek.

Kalina występowała na najważniejszych imprezach folklorystycznych Lubelszczyzny osiągając tam liczne sukcesy. Szczególnym uznaniem cieszyły się przedstawienia „Herody”, „Gody Pusznowskie”, „Jasełka” i „Dożynki”.

- Teraz mamy dłuższą przerwę w występach, ponieważ większość młodzieży uczy się poza nasza miejscowością i trudno jest nam zebrać się – przyznaje Marian Morszczyzna. – Ale jak trzeba to każdy idzie z chęcią. Bo wspólne spotkania dają nam trochę rozrywki i są odskocznią od codziennego życia – dodaje. Obecnie w zespole występuje dziesięć osób.


Czytaj Kronikę policyjną Lubelszczyzny
Czytaj nasz luźny serwis - Z przymrużeniem oka

Najświeższe wiadomości z Twojego miasta prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
Prześlij nam swój artykuł lub swoje zdjęcia. Nie masz konta? Zarejestruj się!
Masz firmę? Dodaj ją za darmo do Katalogu Firm.
Organizujesz imprezę? Poinformuj nas!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Seria pożarów Premier reaguje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na opolelubelskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto