18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Opole Lubelskie: Będą rejestrować produkty regionalne

Agnieszka Ciekot
archiwum
archiwum ac
Pierogi z bobu, gołąbki z kiszonej kapusty z nadzieniem z kaszy jaglanej, chleb regionalny, kluski bociany, czy kiełbasa wiejska pieczona. To tylko niektóre produkty z których słynie Owocowy Szlak. Jest nadzieja, że niebawem zostaną zarejestrowane w ministerstwie rolnictwa jako produkty regionalne.

Opolskie stowarzyszenie "Owocowy Szlak", które zajmuje się rozdawaniem unijnych dotacji w ostatnim czasie postawiło sobie kolejny cel. Wsparcie producentów, którzy chcą aby ich produkty robione według dawnych receptur zostały zarejestrowane w ministerstwie rolnictwa i trafiły na listę produktów regionalnych i tradycyjnych.

- Mamy wiele produktów lokalnych, którymi możemy się pochwalić i które zamierzamy promować. Pod tym względem uważamy, że niczym nie różnimy się od innych regionów Polski - mówi Dariusz Wróbel, prezes Lokalnej Grupy Działania „Owocowy Szlak”.

Słynne są między innymi pierogi z bobu z Karczmisk, gołąbki z kiszonej kapusty z nadzieniem z kaszy jaglanej z Chodla, chleb regionalny i kiełbasa wiejska pieczona z Opola, kluski bociany z gminy Poniatowa, czy zupa zacierkowa z Ćwiętalki. - Jako instytucja nie możemy zarejestrować tych produktów. Ale możemy pomóc w wychwyceniu ich i przebrnięciu przez cały proces rejestracyjny, który jest długotrwały – przyznaje Agata Domżał, kierownik biura LGD.

Pierwszym krokiem ma być organizowane 16 czerwca w Opolu „Święto Produktu Lokalnego”. "Owocowy Szlak" ogłosił już dwa konkursy na najlepszy produkt lokalny. Chętni mogą zgłaszać swoje wyroby w dwóch kategoriach. Kuchnia regionalna i rękodzieło. – Podczas tej imprezy będziemy chcieli wyłonić produkty, które zostaną zarejestrowane i chcemy też je promować na lokalny podwórku – zapowiada Domżał.

Lubelskie jest w czołówce województw, które mają najwięcej zarejestrowanych produktów regionalnych i tradycyjnych. Obecnie na ministerialnej liście znajduje się 106 produktów z naszego regionu. Dwa z nich – szyneczka z karpia i wędzone dzwonka karpia – pochodzą z Gospodarstwa Rybackiego „Pstrąg Pustelnia”, które działa w pobliżu Opola Lubelskiego.

– Korzyści biznesowych z tego tytułu nie mamy, bo w naszym przypadku nie można mówić o masowej produkcji. Bardziej jest to prestiż i reklama miejsca skąd dany produkt pochodzi – przyznaje Anna Pyć, właścicielka gospodarstwa rybackiego z Trzebieszy.


Czytaj Kronikę policyjną Lubelszczyzny
Czytaj nasz luźny serwis - Z przymrużeniem oka

Najświeższe wiadomości z Twojego miasta prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
Prześlij nam swój artykuł lub swoje zdjęcia. Nie masz konta? Zarejestruj się!
Masz firmę? Dodaj ją za darmo do Katalogu Firm.
Organizujesz imprezę? Poinformuj nas

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na opolelubelskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto