Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Opole Lubelskie: Młodzieżówka Palikota chce zmiany nazw ulic. SONDA

Agnieszka Ciekot
Ruch Młodych chce zmiany nazwy ulicy w Opolu - zamiast 25-lecia PRL proponują Unii Europejskiej.
Ruch Młodych chce zmiany nazwy ulicy w Opolu - zamiast 25-lecia PRL proponują Unii Europejskiej. AC
Zamiast 25-lecia PRL, Unii Europejskiej – z taką propozycją zmiany nazwy ulicy wystąpiła do władz Opola Lubelskiego młodzieżówka Ruchu Palikota. - Czemu nie, tylko kto pokryje koszty z tym związane – odpowiada burmistrz.

- Uważamy, że ulica 25-lecia PRL to skandal. Natomiast, utrzymanie takiego nazewnictwa jest karygodnym niedopatrzeniem – pisze do burmistrza Opola Lubelskiego Ruch Młodych i prosi władze miasta o wsparcie inicjatywy przed Radą Miejską, która jest władna dokonywać zmian w nazewnictwie ulic.

Młodzieżówka Palikota proponuje, aby ulica przy której swoją siedzibę ma między innymi opolska policja, nosiła nazwę Unii Europejskiej. - Przyzwolenie na istnienie ulicy z takim patronatem, w świetle wszechobecnej dekomunizacji, nie świadczy dobrze o naszym mieście. Uważamy, że nazwa Unii Europejskiej jest najodpowiedniejsza – twierdzi Adrian Stępniak, koordynator akcji i podkreśla, że Unia odnosi kluczowe znaczenie w zrównoważonym rozwoju państwa polskiego. Sprawia, że Polska zwiększyła swoje znaczenie na arenie międzynarodowej.

Co sądzą o pomyśle władze miasta? – Nie mam nic przeciwko, ale póki co do nas oficjalny wniosek w tej sprawie nie wpłynął – odpowiada Dariusz Wróbel, burmistrz Opola Lubelskiego.

Jak przyznaje burmistrz propozycja zmiany nazwy ulicy 25-lecia PRL nie jest czymś nowym. Już kilkanaście lat temu była taka inicjatywa. - Były prowadzone konsultacje z mieszkańcami, ale gdy dowiadywali się o kosztach, które będą musieli ponieść zapał do zmiany nazwy słabł. A my jako gmina nie możemy finansować kosztów związanych z przemeldowaniem i zmianą dokumentów – mówi burmistrz.

O ile teraz wymiana dowodu osobistego nic nie kosztuje, o tyle koszty trzeba ponieść przy wymianie prawa jazdy (100 zł). Poza tym zmianę adresu mieszkańcy będą musieli zgłosić w kilku innych instytucjach, takich chociażby jak banki.

Przewodniczącemu Rady Miejskiej obecna nazwa ulicy nie przeszkadza. – Uważam, że niczego nie powinniśmy narzucać mieszkańcom. Musimy uszanować ich wolę. Jeśli oni uważają, że im ta nazwa nie odpowiada to będziemy tę sprawę rozpatrywali – zapowiada Jan Goldman.

Ulica 25-lecia PRL to nie jedyna pamiątka po dawnym systemie w Opolu Lubelskim. Jest też ulica PKWN (poświęcona Polskiemu Komitetowi Wyzwolenia Narodowego, który był tymczasowym organem władzy stworzonym przez Stalina na obszarze Polski wyzwalanym spod okupacji niemieckiej) i 22 Lipca (ustanowione w 1945 r. święto odrodzenia Polski).

A co Wy sądzicie o tych nazwach, powinny zostać czy też zniknąć? Zapraszamy do udziału w naszej sondzie.


Czytaj Kronikę policyjną Lubelszczyzny
Czytaj nasz luźny serwis - Z przymrużeniem oka

Najświeższe wiadomości z Twojego miasta prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
Prześlij nam swój artykuł lub swoje zdjęcia. Nie masz konta? Zarejestruj się!
Masz firmę? Dodaj ją za darmo do Katalogu Firm.
Organizujesz imprezę? Poinformuj nas

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Policja podsumowała majówkę na polskich drogach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na opolelubelskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto