Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Opole Lubelskie: Policja radzi jak bronić się przed fałszywymi wnuczkami

Agnieszka Ciekot
Aby nie paść ofiarą oszustwa na wnuczka warto zadać dzwoniącemu kilka prostych pytań, aby upewnić się czy mamy do czynienia z członkiem rodziny.
Aby nie paść ofiarą oszustwa na wnuczka warto zadać dzwoniącemu kilka prostych pytań, aby upewnić się czy mamy do czynienia z członkiem rodziny. KPP w Opolu Lubelskim
- Oszukują najczęściej starsze, samotnie mieszkające osoby. Żerują na ludzkiej życzliwości i dobroduszności. Takimi metodami posługują się oszuści wyłudzający pieniądze metodą na wnuczka lub krewnego – mówią opolscy policjanci i radzą jak nie paść ofiarą oszustwa.

Po kilku wyłudzeniach pieniędzy, które w ostatnich miesiącach miały miejsce na terenie powiatu opolskiego, policjanci kontynuują cykl spotkań z osobami starszymi. W tym tygodniu spotkali się ze słuchaczami Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Funkcjonariusze przybliżali metody działania oszustów i radzili jak ustrzec się przed nimi.

Oszustwo na wnuczka to bardzo popularny sposób na wyłudzenie pokaźnych kwot pieniędzy. - Oszuści często wyszukują osobę, jej numer telefonu i adres w książce telefonicznej. Na swoje ofiary wybierają osoby o imionach, które popularne były wiele lat temu – przyznaje asp. Edyta Żur, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Policji w Opolu Lubelskim. Bywa też, że swoich ofiar szukają na osiedlach. - Podchodzą do starszych ludzi, którzy wracają do domu z zakupami, pytają dlaczego nikt im nie pomaga i wtedy dowiadują się, że na przykład wnuczek studiuje lub wyjechał.

Oszuści szybko ustalają numer, dzwonią i proszą o pieniądze. - Zmieniony głos tłumaczą zwykle chorobą. Proszą o pieniądze, wskazując pilną potrzebę, na przykład wypadek i konieczność zapłaty za szkody, opłacenia leczenia czy też okazję handlową – przyznaje asp. Żur.

Jak ustrzec się przed oszustami? - Najprostszą metodą jest zachowanie ostrożności – radzi. Warto zadać dzwoniącemu kilka prostych pytań, aby upewnić się czy mamy do czynienia z członkiem rodziny. Warto też samemu zadzwonić, aby upewnić się czy nasz wnuczek, krewny, syn potrzebuje pomocy finansowej lub gdy czujemy zagrożenie powiadomić natychmiast policję - podpowiada rzeczniczka opolskiej policji.


Czytaj Kronikę policyjną Lubelszczyzny
Czytaj nasz luźny serwis - Z przymrużeniem oka

Najświeższe wiadomości z Twojego miasta prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
Prześlij nam swój artykuł lub swoje zdjęcia. Nie masz konta? Zarejestruj się!
Masz firmę? Dodaj ją za darmo do Katalogu Firm.
Organizujesz imprezę? Poinformuj nas!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Policja podsumowała majówkę na polskich drogach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na opolelubelskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto