Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Opole Lubelskie: Przedsiębiorco, zatrudnij więźnia

Agnieszka Ciekot
archiwum
archiwum Polskapresse
Na tym interesie może skorzystać każda strona. Przedsiębiorca może liczyć na ulgi, więźniowie na zarobienie pieniędzy, a jednostka wypełni swoją funkcję związaną z resocjalizacją osadzonych. Zakład Karny w Opolu Lubelskim szuka firm, które zechcą odpłatnie zatrudnić więźniów.

- Wyszliśmy z taką inicjatywą ponieważ do tej pory nikt nie zgłaszał się aby zatrudnić więźniów odpłatnie. Póki co z ich pracy korzystają tylko miejscowe samorządy. Ale jest to praca świadczona nieodpłatnie – przyznaje ppłk Artur Nowosad, zastępca dyrektora Zakładu Karnego w Opolu Lubelskim.

Oferta skierowana jest do firm działających na terenie powiatu opolskiego oraz sąsiednich powiatów. – Chcemy pokazać jakie są możliwości i jakie mogą być korzyści. Mamy różnych fachowców i możemy dobierać ich odpowiednio do potrzeb pracodawców – zapewnia.

Każdy przedsiębiorca, który zdecyduje się zatrudnić osobę odbywającą karę w opolskim więzieniu może liczyć na pewne ulgi. Jedną z nich jest 20 procentowy ryczałt z tytułu kosztów zatrudnienia osób skazanych. - Poza tym przedsiębiorca nie musi martwić się o badania lekarskie. Sami kierujemy osadzonych na takie badania i pokrywamy ich koszty – mówi Katarzyna Konwa z działu zatrudnień osób skazanych w ZK w Opolu Lub. – I co ważne wynagrodzenie dla skazanego naliczane jest od faktycznie przepracowanych godzin – dodaje. No i nie trzeba też zawierać indywidualnych umów z więźniami. Zatrudnienie następuje w oparciu o skierowanie do pracy wydane przez dyrektora jednostki.

Jak podkreśla ppłk Artur Nowosad dla skazanego odpłatna praca jest prawdziwym rarytasem. – Jest to forma resocjalizacji. Dochodzi do tego element ekonomiczny. Bardzo istotny jest też pobyt w społeczeństwie otwartym i opuszczenie murów więziennych na osiem godzin dziennie – przyznaje.

Pracę więźniów bardzo chwalą sobie miejscowe władze. – Są to naprawdę bardzo sumienni i dobrze wykonujący swoje obowiązki ludzie. Nie ma tutaj cienia przesady – przyznaje Dariusz Wróbel, burmistrz Opola Lubelskiego. – W ciągu ponad dwuletniej współpracy zdarzyły się tylko dwa przypadki oddalenia więźnia z miejsca pracy – dodaje.


Czytaj Kronikę policyjną Lubelszczyzny
Czytaj nasz luźny serwis - Z przymrużeniem oka

Najświeższe wiadomości z Twojego miasta prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
Prześlij nam swój artykuł lub swoje zdjęcia. Nie masz konta? Zarejestruj się!
Masz firmę? Dodaj ją za darmo do Katalogu Firm.
Organizujesz imprezę? Poinformuj nas!

od 7 lat
Wideo

Pensja minimalna 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na opolelubelskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto