Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rusza największa inwestycja energetyczna w województwie. Azoty budują elektrownię na węgiel

Grupa Azoty Puławy
Ok. 900 milionów wyda Grupa Azoty na budowę nowego bloku energetycznego, który powstanie na terenie puławskich Zakładów. Elektrownia ma zacząć dostarczać prąd swojej „spółce-matce” pod koniec 2021 roku.

Dziś Grupa Azoty Puławy oficjalnie potwierdziła to, o czym mówiło się od kilku miesięcy – nie będzie elektrowni na gaz, a zastąpi ją blok węglowy o mocy 100 mW. Spółka ogłosiła już przetarg na wykonawcę inwestycji.
- Realizowana w Grupie Azoty Puławy inwestycja w nowy blog węglowy jest elementem szeroko zakrojonego programu inwestycyjnego, na który do 2020 r. przeznaczone zostanie ok. 7 mld zł. Jestem przekonany, że determinacja, z jaką prowadzone są kolejne inwestycje, jak ta w Puławach, i zaangażowanie po stronie Spółek przyczyni się do usprawnienia działalności operacyjnej i wzmocnienia pozycji całej Grupy Azoty na bardzo konkurencyjnym rynku europejskim – tłumaczył dr Wojciech Wardacki, Prezes Zarządu Grupy Azoty.

Dzięki budowie elektrowni o mocy 100 mW, puławska spółka chce zagwarantować sobie niezależność jeżeli chodzi o dostawy energii. - Nowy układ energetyczny będzie dostosowany do realnych potrzeb Grupy Azoty Puławy w zakresie wytwarzania ciepła technologicznego oraz zmniejszy zapotrzebowanie na energię elektryczną z sieci. Ponadto odpowiada potrzebom rozwojowym naszej spółki na kolejne lata. To optymalne rozwiązanie, zapewniające bezpieczeństwo energetyczne dla naszych przyszłych inwestycji, ale też determinujące rozwój spółek z Grupy Kapitałowej m.in. poprzez zapewnienie im ciągłości dostaw surowców energetycznych – wyjaśnia Jacek Janiszek, prezes Zarządu Grupy Azoty Puławy

Nowa elektrownia powstanie na terenie zakładowej elektrociepłowni. –Blok węglowy w Puławach będzie największą inwestycją energetyczną w historii puławskiej spółki oraz największą w województwie lubelskim – zapowiada Michał Mulawa, rzecznik GA Puławy.

Szacunkowe koszty wybudowania bloku węglowego to 890 mln złotych. Ok. 267 mln to środki własne spółki. Reszta zostanie spłacona z kredytu.

Grupa Azoty zapowiada, że z budowy bloku skorzystają nie tylko Zakłady, ale też kopalnia Bogdanka w Łęcznej.
- Niskie koszty transportu ze względu na odległość między Puławami a Łęczną (ok. 80 km), wystarczająco duże zasoby i rezerwy mocy wydobywczych kopani sprawiają, że Bogdankę można uznać za oczywistego partnera Puław w realizacji inwestycji energetycznych – zapowiada Michał Mulawa.

Według harmonogramu przyjętego przez władze Azotów, przetarg na budowę bloku węglowego ma zakończyć się w czwartym kwartale 2018 roku. Budowa elektrowni ruszyłaby wtedy jeszcze w grudniu tego roku. Koniec prac przypadłby na czwarty kwartał 2021 r.

Z planów budowy elektrowni na gaz, spółka wycofała się na przełomie marca i kwietna ubiegłego roku. Nie było to jednak zaskoczeniem. Wybór generalnego wykonawcy odwlekano bowiem już od października 2016 r. Spowolnienie w pracach przy budowie elektrowni na gaz było zauważalne od ostatnich wyborów parlamentarnych, które wygrało Prawo i Sprawiedliwość. Politycy tej partii już wcześniej nie ukrywali, że są przeciwni inwestycji. Argumentowali, że jej realizacja uzależniłaby Grupę Azoty od dostaw gazu z Rosji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na opolelubelskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto