Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rzeka Chodelka: Budowali tarliska dla pstrągów i lipieni. ZDJĘCIA

Agnieszka Ciekot
Pięć tarlisk wybudowali w środę na rzece Chodelce wędkarze
Pięć tarlisk wybudowali w środę na rzece Chodelce wędkarze AC
Ponad 40 ton żwiru wsypali w środę do Chodelki wędkarze. Budowali w ten sposób tarliska dla pstrągów i lipieni, które zagrożone są wyginięciem. Przedsięwzięcie wsparła firma Coca Cola.

Akcja prowadzona była na kilkukilometrowym odcinku rzeki, od Chodla do Wólki Komaszyckiej. – Zbudowaliśmy w sumie pięć tarlisk, taki matecznik, w którym będą mogły rozmnażać się pstrągi i lipienie, bo bo tej pory brakowało w Chodelce takich miejsc – przyznaje Jacek Ścirka z Koła PZW „Rak” w Chodlu.

Pstrągi i lipienie należą do gatunku ryb łososiowatych. Ich populacja w rzekach Lubelszczyzny jest niewielka. Oprócz Chodelki występują też w rzekach Bystrzyca, Bystra i Kosarzewka.

– Lipienie znajdują się na siódmym miejscu w Europie, jeśli chodzi o gatunek ryb szczególnie zagrożonych wyginięciem. W naszych rzekach jeszcze występują dlatego należy je chronić, bo są prawdziwą perełką – przyznaje Piotr Zieleniak, członek Zarządu Polskiego Związku Wędkarskiego Okręg Lubelski.

Aby pstrągi i lipienie przetrwały w dzisiejszych warunkach ludzie muszą im pomóc. - Jedną z takich form jest właśnie budowa tarlisk - tłumaczy. Kolejną formą zachowania ich populacji są zarybienia. – Rocznie do Chodelki wpuszczamy 1,5 tys. sztuk palczaków pstrążków. Ale przeżywalność ich jest na poziomie pięciu procent – dodaje Zieleniak.

W akcję tworzenia tarlisk włączyła się firma Coca Cola. – Od dwóch lat wspieramy budowę tarlisk na rzekach Lubelszczyzny bo zależy nam aby te rzeki wyglądały fajnie i były w nich ryby – przyznaje Rafał Arent z oddziału lubelskiego Coca Cola HBC Polska sp.zo.o. Pierwszy taki projekt zrealizowaliśmy na rzece Bystrzyca w Lublinie, kolejny był na rzece Bystra w Nałęczowie i teraz na Chodelce. Finansujemy zakup żwiru – dodaje.

Jak przyznają wędkarze z Chodla bez pomocy Coca Coli, a także gminy która udostępniła sprzęt do transportu żwiru oraz dzięki ogromnemu zaangażowaniu wolontariuszy, którzy przyjechali z różnych miejscowości województwa, a nawet z Warszawy, sami nie byli by wstanie wybudować tarlisk. – Fundusze nam na to nie pozwalają – przyznają władze miejscowego koła wędkarskiego.

- Podobne akcje prowadzone są tylko w dwóch miejscach w Polsce. Na rzece Rabie i rzece Łupawie – mówi Piotr Zieleniak.


Czytaj Kronikę policyjną Lubelszczyzny
Czytaj nasz luźny serwis - Z przymrużeniem oka

Najświeższe wiadomości z Twojego miasta prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
Prześlij nam swój artykuł lub swoje zdjęcia. Nie masz konta? Zarejestruj się!
Masz firmę? Dodaj ją za darmo do Katalogu Firm.
Organizujesz imprezę? Poinformuj nas!

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na opolelubelskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto